marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Alan Adı Marka Tescili

Marka Tescil konularından biri de alan adlarıdır. Alan adı denilen şey internet üzerinde web sitesi oluşturmaya yarayan ve günümüzde ticaretin içinde de önemli bir yer kaplayan değerdir. Diğer bir değişle alan adı “.com” kısmından önce gelen marka bölümüdür. Bu bölümün tek olabilmesi yani aynı alan adıyla başka kimsenin internet adresi alamaması için Alan Adı Marka Tescili yapmak gerekir.

Alan adı marka tescili nasıl yapılır?

Bu iş için uzman yardımı alıp bir marka-patent ajansına başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da Türk Patent Enstitüsü’ne ait web sitesinden e- imza kullanarak da marka tescil yapılabilmesi mümkündür. Bir marka-patent ajansından yardım almak sizlere 200 TL civarında bir hizmet bedeline mal olacaksa da yine de bu maddi külfete katlanmanızı tavsiye ederiz. Zaten bir e-imzanız yoksa bu işlem için almanız gereken e-imzanın da yıllık 150-200 TL gibi bir bedeli olacaktır. Bunun yanında Alan Adı Marka Tescili yapma süreci bir takım prosedürler içerdiğinden konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız durumda hata yapma olasılığınız yüksektir. Bu hataların geri dönüşü olmayacağından profesyonel birinden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Alan adı marka tescili için gereken belgeler nelerdir?

Öncelikle marka tescili için bir BAŞVURU İSTEK FORMU doldurmanız gerekmektedir. Bunun haricinde bir adet VEKALETNAME ve ALAN ADI YÖNETİMİ / YENİLEME belgelerinizin de olması gerekmektedir. Yukarıda izah ettiğimiz üzere bu konuda uzman bir kişiden yardım almak daha doğru hareket etmenizi sağlayacaktır.

Alan adı marka tescili ne işe yarar?

Alan adı üzerinde marka tescil belgesi almış olmanız sizin o alan adına ait web sitesi üzerinde bir tekel hakkı kazanmanıza yarayacaktır. Bu sayede aynı alan adıyla başka web siteleri açılmasına engel olma ve eğer açılmış ise kapatılmasını sağlama hakkı elde edersiniz. Son dönemlerde internet kullanıcılarının, girmek istedikleri site adını doğrudan yazmak yerine, arama motorlarına yazarak çıkan sonuçlar aracılığıyla sitelere ulaştıkları düşünüldüğünde, Marka Tescili; arama motoruna girilen alan adına ait görünen tek web sitesinin sizin siteniz olmasını sağlayacaktır.

Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescilinde özel fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr