marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Aynı İsmin Farklı Sınıflarda Marka Tescili

Aynı veya benzer  isme sahip olup da, farklı sınıflarda tescil almış bir çok marka bulunmaktadır. Böyle bir durumda marka vekili, marka tescili yapılabilirliği konusundaki temel araştırmalar haricinde, markanın karıştırılma olasılığı konusunu irdelemesi gerekmektedir. Aslında temel konu, markaların sahip olduğu hizmet ve sınıfların, ortalama bir tüketici tarafından karıştırılıp karıştırılmamasına dayanmaktadır. Diğer bir ifade ile, ortalama tüketicinin,  isimleri aynı veya benzer olan markaların birbirleriyle ticari veya organik bağının olduğunu düşünmesi durumuna açıklık kavuşturmak elzemdir.

Mal ve hizmet sınıfları, ortalama bir tüketicinin karıştırılma ihtimali olmayacak şekilde ayrık ve farklı alanlarda ise, farklı şirketlerin aynı markayı kullanmasında ve marka tescil başvurusu yapmasında hukuken sorun bulunmamaktadır.

marka tescil kampanyası

marka tescil kampanyası

Tanınmış Markalarda Durum Nedir?

Tanınmış markalar için ise durum farklı olarak ele alınmaktadır. Markalar kanununa göre tanınmış marka statüsünde olan markalar, mal ve hizmetler farklı ve alakasız alanlarda olsa bile, aynı ve benzer marka tescil başvurularının iptalini isteyebilir ve engelleyebilir. Güncel teknolojik gelişmeler ve son zamanlarda yıldızı parlayan bir marka olan Apple ve çok bilinen markası iPhone bu duruma güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Sonuç olarak; Apple veya iPhone kelimelerine veya logolarına benzer/aynı bir logo ile, apple/iPhone markasının tescilli olduğu alanlar haricinde diğer alanlarda marka tescil belgesi alınması olası değildir.

Tescili Bana Ait Olmayan Markayı Kullanabilir miyim?

Marka tescil sahibinden alınacak özel izin veya kullanım hakkının devri gibi izin ve sözleşmeleriniz yoksa kullanmanız hukuken mümkün değildir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr