marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Barkod İçin Gerekli Evraklar

Bundan önceki yazımızda, barkod numarası sorgulama işlem ve aşamalarını detaylıca anlatmış, barkod alma sırasındaki bazı detaylara değinmiştik. Bu yazımızda ise, barkod başvurusu için gerekli evrak ve belgeleri açıklamaya çalışacağız.

Hemen her üreticinin ihtiyaç duyduğu ve ürünlerinin üzerinde bulunması zorunlu olan barkod için gerekli evraklar detaylıca sunulacaktır.

Başvuru Formu

Barkos alma öncesinde, GS1 Türkiye üyelik başvuru formu okunaklı ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Üyelik bilgileri, iletişim bilgileri, esnaf ve ticaret meslek odaları sicil bilgileri, firmanın ürettiği ürün grupları ve ürün çeşit sayısı gibi bir çok bilgi okunaklı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

GS1 Üyelik Taahhütnamesi

GS1 barkod alma sistemi kapsamında, firmalar, ülkelerindeki GS1 tarafından yetkilendirilen resmi kuruluşlarca sunulan GS1 üyelik taahhütnamesini imzalamak ve kuralları yerine getirmek zorundadırlar. Bu kapsamda, imzalanan tahhütname,  firma yetkililerince imzalanarak onaylanmalıdır.

Faaliyet Belgesi (Oda Kayıt Sicil Sureti)

Faaliyet belgesi, firma veya kurululun ticaret veya esnaf odalarına kayıtlı olduğunu gösterir belgedir. Kayıtlı olunan odalardan temin edilebilir.

Gelir Tablosu

Başvuruda bulunan firma yada kuruluşun, bir yıl öncesine ait onaylı gelir tablosudur. Bir önceki yıla ait gelir tablosunun olmadığı işe yeni başlama durumlarında ise Ticaret Sicil Gazetesindeki kuruluş bilgileri yeterli olmaktadır.

Sisteme Giriş Ücreti Banka Dekontu

Firmanın ürettiği ürünü çeşitliliğine uygun GS1 barkod alma sistemindeki giriş harcının, TOBB banka hesaplarına yatırıldığına dair harç dekontudur.

Barkod Alımı İçin Dikakt Edilmesi Gereken Temel Kurallar Nelerdir?

Barkod için gerekli evraklar tamamlanmamış ise veya eksikse başvurular dikkate alınmamaktadır. Buna ek olarak, faks, telefon ve e-posta aracılığı ile başvuruda bulunulmamaktadır. Başvurusunu uygun şekilde tamamlayan firma ve kuruluşlara üyelik tescil belgesi ve barkod alma sistem tanıtım kitapçığı kargo ile gönderilmektedir.

Herkesin bildiğinin aksine, kitap ve dergi gibi süreli yayınlar için barkod alınmasına gerek yoktur. Barkod alım işleminin yerine ISSN veya ISBN numaraları alınması yeterli olup başvuru yapılacak yer Kültür ve Turizm Bakanlığı dır.

Barkod başvurusu için gerekli evraklar hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşabilir, belgeleriniz hazır ise barkod başvurusunda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr