marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Barkod Numarası Sorgulama

Barkod numarası sorgulama sayesinde, ürünlerin kime, hangi firmaya ve hangi ülkeye ait olduğunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Böylelikle, barkod sahibinin iletişim bilgilerine erişerek ticari bağlantılar kurulabilir veya başka firma ve kişiler sizin iletişim bilgilerinize erişerek sizinle ticari bağlantıya geçebilirler.

Barkod numarası sorgulama işlemi, GS1 GEPIR sistemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu makalemizde sizlere bu sistemi anlatmaya çalışacak, kolaylıkla barkod araştırması yapma işlemlerini özetleyeceğiz.

GS1 Nedir?

Global Standarts yani Global Standartlar Merkezi anlamına gelen GS1, uluslararası bir organizasyon olup, tedarik zincirlerinde yer alan ürünlerin tanımlanması, ürünleri ilgilendiren veri değişimi protokolünün sağlanması gibi standartların belirlenerek etkinliği artırmak amaçlı kurulan bir standardizasyon ve çözüm merkezidir.

GEPIR Nedir?

Uluslararası üye organizasyonları bünyesinde barındıran GS1 in sunduğu ortak platform olan GS1 GEPIR sayesinde, 111 üye ülkedeki 1 milyondan fazla firmanın GS1 bilgilerine erişim sağlanabilmektedir. GS1 GEPIR sayesinde hangi barkod numarasının hangi ülke menşeli olduğunu, hangi firmaya ait olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. GEPIR kelimesi,  Global Electronic Party Information Registry kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Hatta bu sistem sayesinde, GS1 sistemine kayıtlı firmaların unvan, adres, telefon, e-posta gibi önemli bilgilerine rahatlıkla ulaşabilir, onlarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Barkod numarası sorgulama, 4 değişik şekilde gerçekleştirilmektedir;

Barkod Numarası ile Sorgulama

Perakende olarak satılan ürünlere ait bir barkodları tanımlamakta kullanılan GTIN(Global Trade Item Number) ile sorgulama yapacaksanız, ticari ürünün üzerinde yazan ve GS1 sistemine göre oluşturulan  barkod numarasını, arama alanına girip “Ara” butonuna basarak sorgulayabilirsiniz. Örnek bir sorgulama görüntüsü ve elde edilen barkod arama sonucu aşağıda verilmiştir.

barkod numarası sorgulama

barkod numarası ile sorgulama

Firma Adı İle Sorgulama

Aranacak firma bilgileri girilerek yapılan aramadır. Bu şekilde arama yapmak istediğinizde, firma adı ve ülkesini girmelisiniz. Daha hızlı ve tam bilgilere erişebilmek için ise firmanın yerleşik bulunduğu şehir bilgisini de girerek barkod numarası arama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Firma adı kullanılarak arama yapma için örnek bir barkod arama sorgusu aşağıdaki gibidir.

firma adı ile barkod sorgulama

firma adı ile barkod sorgulama

Küresel Lokasyon Numarası ile Arama

Küresel Lokasyon numarası, yani GLN-Global Location Number, barkod sistemi kullanan tüm kurum ve kuruluşların kendi içlerinde veya kendi aralarında gerçekleştirdikleri yer değişimlerini tanımlamakta kullanılan alfanümerik karakterlerdir. GLN ler, ürünlerin çalışma ortamındaki yer değişimini belirtirler. Bu tür fiziksel yer değişimleri, çoğunlukla e-ticaret firmalarının tercih ettiği uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu nedenle yoğun bir depo-sevkiyat takibi yapacak firmalarımıza bu tür bir takip sistemi önermekteyiz.

kuresel lokasyon numarası ile barkod numarası sorgulama

kuresel lokasyon numarası ile barkod numarası sorgulama

Taşıma Birimi Etiketi ile Barkod Numarası Sorgulama

Taşıma birimi etiketi, SSCC-Serial Shipping Container Code, taşınacak ticari ürünlerin, tedarik zinciri süresince izlenmesi ve geçirdiği aşamaların gözlenmesi amacıyla kullanılan 18 basamaklı bir sayıdır. SSCC ler, otomasyon ve okuma işlemlerinin kolayca gerçekleştirilebilmesi için, barkod şeklinde tanımlanabildiği gibi, GS1-128 ve RFID ler şeklinde de tanımlanabilir.

taşıma birimi etiketi ile barkod numarası sorgulama

taşıma birimi etiketi ile barkod numarası sorgulama

Özetlemek gerekirse;

  • GS1 barkodlu ticari ürün sahibi
  • Ürün markası, adı ve adresi
  • Ürün ile ilgili iletişim bilgileri
  • Ürünün tedarik zincirinde uğradığı lokasyon değişiklikleri

gibi bilgileri öğrenmek, barkod numarası sorgulama sayesinde oldukça kolay, GS1-GEPIR sistemi ile de ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Küresel tedarik zinciri işlemlerindeki geniş bir veritabanı gibi düşünebileceğiniz GEPIR ile, dünya çapında milyonlarca firma ve ürünün bilgilerine kısa sürede erişebilir, bu bilgiler sayesinde de ticari hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Barkod numarası sorgulama, barkod alma,  barkod numarası araştırma gibi konularda ücretsiz destek hattımızdan faydalanabilir, konunun uzmanlarından gerekli bilgileri alarak güvenli bir şekilde barkod başvurunuzu yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr