marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Belgesiz com.tr Alan Adı Alınabilir Mi?

belgesiz com.tr alan adı alımı

belgesiz com.tr alan adı alımı

com.tr alan adı alınması için bazı gerekli evrak ve belgelere gereksinim duyulmaktadır. Faaliyet alanına göre değişik türden belgelerin istendiği com.tr domain i almak için gerekli olan belgelerden birisi de marka tescil belgesi veya marka başvuru belgesi (Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı) dir.

Belgesiz Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılıyor?

Sizlerin adına Türk Patent Ensititüsü’ne marka tescil başvurusunda bulunuyoruz, sonrasında aldığımız marka başvuru belgesi ile yine sizin adınıza com.tr alan adı için başvuru yapıyor ve kaydediyoruz.

Alan Adı Tescil Süreci Nasıl İşliyor?

Marka başvuru belgesi ile yapılan alan adı kaydınızın onaylanmasının ardından, sizin adınıza kayıtlı alan adınız hemen kullanılabilir duruma gelmektedir. Marka başvurusu ile başlayan ve 9-12 ay kadar sürecek olan marka tescil işlemleriniz devam ederken, siz de alan adınızı kullanıyor olacaksınız. Marka tescili sürecinin en fazla ücret ödeyeceğiniz aşaması olan marka tescil belgesi alımı aşamasında bu ücreti yatırmazsanız veya markanız reddedilirse, marka tescilini alamamış olursunuz, ancak com.tr alan adı sizin üzerinize kayıtlı kalmaya devam eder.

Marka başvurusundan sonra, alan adı otoritesi sizden marka tescil belgesini göndermenizi talep edebilir. Böyle bir durum çok ender rastlanmakla birlikte, yaşanması durumunda da yeniden marka başvurusu yapılarak alan adının sizin adınıza kayıtlı kalması sağlanabilir. Böylelikle markanız tescil edilemiyor veya reddediliyor olsa bile alan adınız sizde kayıtlı olmaya devam edebilecektir.

Alan Adımı Kaybeder miyim?

com.tr alan adı alımı sürecinde, alınan alan adı, olası itirazlara imkan tanımak için kamuya duyurulmak amacıyla 6 ay süre ile WEB üzerinde yer alan itiraz askısında ilan edilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir itiraz gelmemesi  ve alan adının 2 yıl süre ile kullanılması şart ile durumunda, marka tescil belgesinin alınmasına bakılmaksızın, Uyuşmazlıklar Çözüm Kurulu  kararı ile alınan alan adı başvuru sahibinde kalmaktadır.

Nasıl Faydalanabilirim?

Belgesiz alan adı başvuru işlemi için herkes başvurabilir. Bu konuda aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Online marka tescil sayfamızdan gerekli bilgileri doldurup gönderin
  • Marka tescil başvurunuzun yapılabilmesi için gerekli ve noterden onayına gerek olmayan vekaletnameyi buradan bilgisayarınıza indirin
  • Marka başvuru ücreti olan 239 TL(KDV Dahil) + com.tr başvuru ücreti olan 25 TL(KDV Dahil) olmak üzere toplam 264TL(KDV Dahil) ücreti hesabımıza yatırın(Başka ücret ödenmeyecektir)
  • Bundan sonra,1-2 saat içerisinde marka başvuru belgeniz hazır olacak ve tarafınıza iletilecektir.
  • Daha sonra sizlere alan adı tescili için gerekli evrak ve belgeler iletilecek ve gerekli bilgileri soldurarak tarafımıza e-mail yolu ile iletmeniz istenecektir.
  • Evrakların elimize ulaşmasını müteakip hemen alan adı başvurunuz yapılır ve alan adınız kullanıma açılır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr