marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Bilim ve Sanayide Marka Tescil

Bilim ve sanayide marka tescil çok geniş yelpazede bir ürün alanını kapsamaktadır. Bu nedenle TPE’nin mal ve hizmet sınıflandırma listesinde sadece bir madde ile düzenlenen bir sınıfla sınırlandırılmamıştır. Birden çok sınıfa dahil olan ürünler bilim ve sanayide marka tescil alanına girebilmektedir.

TPE’nün mal ve hizmet sınıflandırması nedir ne anlama gelmektedir?

Bir mal veya hizmetin marka tescilinin alınabilmesi için öncelikle o ürünün bu sınıflandırmada hangi alana dahil olduğunun saptanamsı gerekmektedir. Bunun nedeni o marka sahibine sağlanan hakların söz konusu sınıfın dahil olduğu sektörde geçerli olması gerektiğidir. Örneğin bir isim ile gıda sektöründe marka tescili belgesi alınmış ise aynı isim ile tekrar gıda sektöründe bir başkası tarafından tescil belgesi alınması veya haksız bir şekilde bu sektörde söz konusu markanın kullanılması yasaktır ve tescil belgesi sahibinin bu hakkı kanun tarafından korunmaktadır. Ancak aynı isim ile giyim sektöründe marka tescili yapılması kanunen mümkündür. Anlaşılacağı üzere TPE tarafından yapılan bu sınıflandırma ve ürünün hangi sınıfa girdiğinin tespit edilmesi fazlaca önem taşımaktadır.

Bilim ve sanayide marka tescili için sınıflandırma tespiti nasıl yapılır?

TPE tarafından yapılan sınıflandırmada, bilim ve sanayi ile ilgili olan birden çok sınıf yer almaktadır. Örneğin; 1. Sınıfta sanayi ve bilim sahasında kullanılan kimyasallar, 6. Sınıfta metal eşyalar, 7. Sınıfta makineler, 9. Sınıfta bilim ve sanayi alanlarında kullanım amaçlı ölçme ve deney malzemeleri bulunmaktadır. Bu şekilde bilim ve sanayide marka tescili yapılabilmesi için öncelikle ürünün hangi türden bir malzeme olduğu, ne gibi nitelikler taşıdığı ve ne amaçla kullanılacağı tespit edilmeli daha sonra da sınıf tespiti yapılmalıdır.

Sınıf tespiti yapıldıktan sonraki aşama nedir ve ne işe yaramaktadır?

Sınıf tespiti yapıldıktan sonra söz konusu bilim ve sanayi ürününde marka tescili yapılmaktadır ve bu marka tescili belgesi, sahibine bu ürün üzerinde tekel hakkı sağlamaktadır. Bu hak markaya haksız tecavüzleri önlemek için sahibine hukuki bir koruma tanıdığı gibi paraya çevrilebilir bir hak olduğundan maddi gelir sağlama yönünden de faydalı olacaktır.

marka tescilinde en ucuz fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr