marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

E-Ticaret Sektöründe Marka Tescil

Son dönemde hem satıcılar hem de alıcılar tarafından çok fazla rağbet gösterilen e-ticaret sektörü, önümüzdeki günlerde de popülerliğini koruyacak gibi duruyor. E-ticaret sektörünün bu denli gelişmesinde ve popülerlik kazanmasında da bir çok etken mevcut. Bunlardan en önemlisi dükkan kiraları olmaması ve henüz bu konuda bir kanun çıkmamış olması sebebiyle çoğu e-ticaret alanında vergilenme yöntemi belirlenmemiş olmasıdır. Yasal korumadan da yararlanamayan bu alanların, çeşitli tecavüzler ve taklitlerden korunması amacıyla en önemli ve tek yöntem e-Ticaret sektöründe Marka Tescil yolunu benimsemek olacaktır.

Marka Tescil konusu önemle üzerinde durulması gereken bir konudur çünkü Marka Tescili yapıldıktan sonra elde edilen Marka Tescil Belgesi sahibine bir çok konuda çeşitli haklar tanımaktadır. Markası üzerinde tekel hakkı oluşturmaktadır. Bunun anlamı aynı sınıfta, benzer nitelikteki başka ürünlerin Marka Tescili yapılmasının engellenmesidir ki bu da e-ticaret sektöründe, kalitenin ve güvenilirliğin korunabilmesi için en önemli araçlardan biridir.

Alan adı internet sitelerinin “.com” kısmının öncesinde yer alan bölümdür. Bu bölümle ilgili Marka Tescil yapılabileceği gibi ticaret yapan firmalar kendi markaları hakkında da Marka Tescil yaptırarak e-ticaret sektöründe Marka Tescil Belgesi tarafından sağlanan korumalardan faydalanabilirler. Tescile konu olan marka; sadece yazılı bir isim olarak düşünülmemelidir. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu bir alan adı olabileceği gibi aynı zamanda bir sembol veya görsel bir simge de tescile konu olabilir. E-ticaret yöntemiyle maddi gelir elde eden firmalar bakımından markalarının yazılı olarak başkaca site adlarında yer alması veya aynı simgenin başka firmalar tarafından taklit ürünlerinin üzerine koyulması, tüketiciler tarafından firmaya ve markaya duyulan güveni azaltacaktır. Bunun yanında marka değeri yani sadece ismin edeceği parasal miktar da hiçbir zaman artmamış olacaktır.

Firmaların büyümesi, güçlenmesi ve büyük firmalarla rekabet edebileceği piyasalara dahil olabilmesi için, özellikle e-ticaret sektöründe Marka Tescili çok önemlidir. Çünkü tüketicilerin alacakları ürünleri yakından görme ve dokunma gibi imkanları söz konusu olmadığından, kaliteli olduğunu bildikleri ve markasına güvendikleri ürünleri tercih ederler. Bunun için ise markanızın yasal korumadan faydalanması amacıyla Marka Tescil Belgesi edinmeniz en garanti yöntemdir.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

 

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr