marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Fikrim Geldi Diyenlere Marka Tescil

Millet olarak çok yaratıcı bir yapıya sahip olduğumuz, memleketimizin dört bir yanından duyduğumuz ilginç haberler sayesinde her gün yeniden ispatlanmakta. Ancak yaratıcılığımız sayesinde ürettiğimiz çoğu fikir bilgisizliğimiz sebebiyle sahipsiz kalmakta. Hatta kimi zaman başkaları tarafından sahiplenmekte ve biz millet olarak “bizim daha önce aklımıza gelmişti” demekle yetinmekteyiz.

Akla gelen yeni fikirler çeşitli alanlarda olabilmekte, bunların bir kısmı patente konu olurken bir kısmı ise Marka Tescil konusu kapsamında kalmaktadır. Yani diğer bir deyişle fikirlerimizi sahiplenmenin aslında bir takım hukuki imkanları mevcuttur. Bunlardan yeni bir icat gibi kamu açısından yarar teşkil edebilecek ve seri üretime elverişli olanları patente konu olurken marka şeklinde olanlar Marka Tescil konusuna girmektedir.

Marka Tescili öncelikle belli bir ürünün sergilendiği bir isim veya bir şekil halinde olabilecek bir markanın, ait olduğu bir sınıfta özgün kılınmasıdır. Bir başka deyişle Marka Tescili ile Marka Tescili Belgesi sahibi, markasının ait olduğu mal ve hizmet sınıfında tekel hakkına sahip olur. Bu şekilde aynı sınıfta kendi markasıyla benzer nitelikte başka bir markanın tescil edilmesini engeller. Hatta başkaca korumalardan da yararlanır. Örneğin Marka Tescili aynı markaya haksız tecavüzlerin ve taklitlerin söz konusu olduğu durumlarda bunları engelleme, ortadan kaldırma, taklit ürünleri toplatma gibi haklar da sağlamaktadır.

Bu korumalardan Marka Tescili sahibi nasıl yararlanır?

Elinde Marka Tescil Belgesi bulunduran kimse her şeyden önce en kısa yöntem olan cumhuriyet başsavcılığına başvurma yolunu seçebilir. Burada ihlali ispatlayacak bir belgeyi ve Marka Tescil Belgesini savcıya sunması yeterlidir. Bunun yanında mahkemede dava açma yöntemine de başvurabilir ancak bu yöntem diğerine göre daha uzun süreç isteyen bir yöntemdir. Bu dava haksız rekabet hükümlerine dayandırılmaktadır. Bu şekilde Marka Tescili yaptırmış olan kimsenin maddi tazminat elde etme gibi bir imkanı daha mevcuttur.

Sizler yeni bir fikir sahibiyseniz, kimsenin aklına daha önce gelmeyen bir şey bulduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak bunu sahiplenmeyi aklınıza getirmelisiniz ki bu da öncelikle Marka Tescili yapma yolundan geçmektedir.

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
analora iç giyim marka tescili
toros akü marka tescil
leddeposu marka tescil
hesapno marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
avisena marka tescil
mea villa marka tescil
veraplus marka tescil
mary klein marka tescil
my kelime marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
verifi marka tescil
hasan zahir marka tescil
loopar marka tescil
atolye15 marka tescil
arge robotik marka tescil
orbido marka tescil
Mutedoor marka tescili
escape point marka tescil
visiomed marka tescil
monofe marka tescil
gugu marka tescil
toymak marka tescili
Atölye Kertenkele marka tescil
inndir marka tescil
Nado yapı marka tescili
lidolife marka tescil
gimoka marka tescili
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr