marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Gıda Sektöründe Marka Tescil

2014 yılında resmi Gazete’de yaymlanarak yürürlüğe giren, Marka tescil başvurularına ait mal ve hizmetlerin sınıflandırılmasına ilişkin tebliğe göre, Gıda sektörü oldukça geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.

Marka Tescili Nedir?

Türk Patent Enstitüsü tarafından hazırlanan 95/7094 sayılı kanunca Bakanlar Kurulu kararı ile markaların tescillendirilmesi amacı ile sınıflandırmalar yapılmıştır. Bu sınıflandırmalardan Gıda Sektörünü biraz açıklayalım. Türk Patent Enstitüsü istatistiklerine göre gıda sektörü marka tescil başvuruları, tesciline en çok önem verilen sektörlerden birisidir. Sektör TPE tarafından yapılmış olan sınıflandırmalardan 29-30-31-32-33 ve 34. sınıflarını kapsamaktadır.

Gıda Sektörü Nedir ve Neden Marka Tescili Gerektirir?

Öncelikle marka tescil ne için gereklidir konusunu açıklığa kavuşturalım. Marka tescili yapılması kendi ticari geleceğinizi korumak ve başkaları tarafından kullanımını yani taklidini önlemek adına yapılması gereken oldukça önemli bir konudur. Bu çerçevede tüm imalat ve ihracat konusu olan ürünlerde marka tescili firmaların sektörlerindeki geleceği açısından mutlak bir önem taşımaktadır. Tüketicinin firmanız için güven sağlayan bir firma olarak değerlendirme yapabilmesi için öncelikle Marka Tescili ile bu güveni sağlamak için bir adım atılmalıdır.

Gün geçtikte değişen ve gelişen gıda sektörü; bünyesinde barındırdığı geniş ürün yelpazesi ve sonsuz yeni ürün imkanı ile sektörde kendisini hızla zirvelere taşıyan bir alan olmaktadır. Gıda sektöründe genel olarak kullanılan hemen her ürün için mutlaka marka tescili yapılmalıdır. Gıda sektörü marka tescili, gıda sektörü açısından hem güvenilirlik hem de artan rekabet ortamında müşteriler tarafından tercih sebebi olması, hem de rakip firmalar tarafından tercih sebebi olmaya yardımcı etmenlerdir.

Gıda firmaları hem marka tescili hem de tasarım tescili alarak üretmiş oldukları gıda ürünlerinin şekillerini dahi kendi tasarımları olarak tescilleyerek taklitlerinin yapılmasını engelleyebilirler. Buna benzer olarak çikolata, şeker ve benzeri ürünlerin ambalajları ve ambalaj üzerindeki görsel tasarımlar da, tasarım tescili ile markalaşma ve ürün taklidi açısından firmalar için alınabilecek tedbirlerden sayılabilir.

Marka Tescili Nasıl Alınır?

Marka tescil başvurunuzdan hemen önce mutlaka Markanın Tescil edilebilirlik durumunun araştırılması gerekmektedir. Daha sonrasında Marka Tescil başvurunuza uygun olan markanın gerekli evrakları tamamlandıktan sonra, başvuru dosyası ve gerekli belgeler ile Türk Patent Enstitüsüne online olarak başvuru yapılır. Marka Tescil Başvurunuz, hemen işleme koyularak tarafımızca değerlendirmesin yapılmasından hemen sonra sizlere aklınızda soru işaretleri kalmadan sunumu yapılmaktadır.

marka tescil en ucuz fiyat

marka tescili en ucuz fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr