marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

İşinizi Korumanın Yolu Marka Tescili

Firmaların, müşterilerine ve tüketicilere sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerini kendilerine özgü kılmak için ellerinde olan en kesin ve kolay yöntem Marka Tescil yapmaktır. Marka Tescili ile mal ve hizmetler koruma altına alınır, Marka Tescil Belgesi sahibine markasını korumak adına bir takım haklar tanınır ve marka, tescil sahibine özgü kılınmış olur. Firmanın marka üzerindeki emekleri de bu şekilde güvence altına alınmış olur.

Marka Tescili işlemi sayesinde firma, markası üzerinde tekel hakkına sahip olur. Bu hak ilk Marka Tescili yaptırana aittir ve bu da aynı mal ve hizmet sınıfında, benzer niteliklerde başkaca bir ürün hakkında Marka Tescili yapılamayacağı anlamına gelmektedir. Daha sonraki işlemlerin bu şekilde engellenmesi firmaların ticari işlerini ve emeklerinin taklit edilmesinin önlenmesi bakımından da önem teşkil eder. Ayrıca işiniz üzerindeki emeğinizin Marka Tescili ile koruma altına alınması aynı zamanda markaya karşı yapılacak her türlü tecavüzün engellenmesi ve taklit ürünlerin üretilmesi ve piyasaya sunulmasının önlenmesi sonucunu da doğurur. Bu konuda Marka Tescil Belgesi sahibine tanınan haklar ile birlikte Cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunma veya haksız rekabet hükümlerine dayanarak mahkemede dava açma imkanı da mevcuttur. Anlaşılacağı gibi Marka Tescili tam ve gerçek bir koruma sağlamaktadır. Ancak bu imkanlardan cumhuriyet başsavcısına vurma yolu tercih edilirse hızlı sonuç almaya daha elverişli olmakla birlikte başvuru esnasında Marka Tescil Belgesinin ibrazı yani savcıya sunulması ve haksız tecavüzün ya da taklit ürünün de ispatı gerekmektedir. Mahkemeye başvurmak ise daha uzun bir süreçtir.

Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescilinde özel fiyat

Firmalar; meşgul oldukları ve maddi kazanç elde ettikleri işlerini bir marka adı altında toplarlar ve bu markanın firmaya duyulan güveni, ürünlerin çeşidini ve kalitesini de içerisine alan bir anlamı bulunmaktadır. Bu marka ile ilgili olarak bir Marka Tescil Belgesi edinilmemiş olması marka açısından, dolayısıyla firmanın işi ve emeği açısından büyük bir risk taşımaktadır. Çünkü aynı marka ile ilgili başka bir firmanın Marka Tescili yapması gibi bir ihtimal vardır ve bu ihtimalde firma emek harcadığı bu markayı kullandığı için Marka Tescil Belgesi sahibine tazminat ödemek durumunda kalabilir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr