marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Başvuru Sorgulama

Marka başvuru sorgulama işlemi Marka Tescil sürecini başlatmadan önce yapılması gereken bir işlemdir. Bunun nedeni Marka Tescil alabilmek için katlanılması gereken bir takım masraflar ve yerine getirilmesi gereken bir takım prosedürler olması ve markaya kimlik kazandırmak amacıyla birçok emek sarf edilmesidir. Çünkü sorgulama işlemi ilk başta yapılmamış ise bu emekler harcandıktan sonra aynı markanın tescilli olduğu gerçeğinin ortaya çıkması tamamının boşa gitmesi sonucunu doğuracaktır.

Marka sorgulama basit ve hızlı sonuç alınabilen bir işlem değildir. Bu sorgulamanın Marka Tescil açısından sağlıklı bir başlangıç olması amacıyla yurt içinde faaliyet gösteren ve başvurusu yapılmış markaların yanında yurt dışında da faaliyet gösteren ve başvurusu yapılmış markaların araştırması yapılmalıdır. Başvurusu yapılmış markaların araştırılmasının sebebi Marka Tescil Belgesi tarafından sağlanan korumaların başlangıç anının Marka Tescili anı değil Marka Tescil başvurusunun yapılma anı olmasıdır. Bu sebeple kapsamlı ve hayli detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Marka sorgulama bakımından dünya çapında geçerli tek bir sistem mevcut değildir. Yani yapılacak tek bir sorgulama ile tüm bu alanlardaki sonuçları elde etmek henüz mümkün değildir. Ancak Türkiye’nin taraf olduğu iki sistem mevcuttur. Topluluk Markası (CTM) ve Madrid Protokolü. Topluluk markası ile tek bir başvuru ile 27 tane Avrupa Birliği ülkesinde Marka Tescili gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple bu ülkeleri içine alan sorgulamayı da bir kerede yapmam mümkündür. Madrid Protokolü de 92 üye ülkede koruma sağlayan bir Marka Tescili yapılmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Ayrıca 92 üye ülke olması şart olmayıp firmalar dilerlerse istedikleri ülkeleri kendileri de seçerek belirleyebilirler.

Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescilinde özel fiyat

Marka başvurusu için yapılacak olan sorgulama belli sınıflara ilişkindir. Bir marka, Marka Tescil Belgesi alacağı zaman ait olduğu mal ve hizmet sınıfı tespit edilir ve o sınıfla ilişkili olarak Marka Tescili yapılır. Böylece bu sınıfta aynı veya benzer niteliklere sahip bir başka markanın Marka Tescili yapılmasına engel olunur. Ancak sağlanan korumaların sınırları, sınıfların birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmamış olması sebebiyle sınıflarla değil benzer nitelik taşıma kavramıyla çizilmiştir. Bu sebeple yapılacak sorgulama da esasında benzer nitelik taşıyan ürünlere ilişkindir.

Marka başvuru sorgulama işlemi hizmetini ücretsiz sunuyor, markanızın tescil uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Etik ilkelerimiz çerçevesinde, sorgulamalarımız doğrultusunda, marka tesciline uygun olmayan marka başvurusu yapmıyoruz. Marka tescil işlemini, bizimle birlikte güvenli ve ucuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr