marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Başvurusuna İtiraz

Marka Başvurusuna İtiraz

TPE ce kabul edilerek Resmi Marka Bülteninde yayınlanan bir marka başvurusuna itiraz kimlerden gelebilir?

 1-Öncelikli hak sahibinden

Bunlar, eskiye dayalı kullanım hakkı sahibi veya tanınmış marka sahibi olabilir.

Eskiye dayalı kulanım;

5-10 yıllık geçmişi olan marka sahibi markasını tescil ettirmemiş olsa dahi TPE de yayınlanmakta olan bir başka kişinin başvurusuna itiraz edebilir. Bu marka başvurusu itirazı nda hem eskiye dayalı kullanımının başlangıç tarihini, bugüne kadar kullanımın devama ederek kesintisiz süregeldiğini her yıl için en az bir belge ile ispatlamak durumundadır.

İspat araçları TPE Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu Tanık dinleyemeyeceği için tanık delili dışında, reklam, tanıtım araçları, paket, ambalaj vs, gazete küpürü, satış sözleşmesi, teslim tunanağı, davetiye, fatura, sipariş fişi, vergi kaydı şeklinde herhangi bir belge olabilir.

 Tanınmış marka;

 Paris sözleşmesine üye ülkelerden birinde tescilli marka sahibi, aynı zamanda tanınmış marka ise Paris sözleşmesi mükerrer 6.madde gereğince üye ülkelerden birinde yapılan marka başvurusuna itiraz edebilir.

 2- Benzer marka sahibi

Aynı Nice sınıfında kendi markası ile birebir aynı veya ayırt edilmeyecek kadar benzer marka sahibi TPE bültenindeki marka yayınına itiraz edebilir. Bu itirazında yayına çıkan markanın aynı veya benzer mal ve hizmet grubu içinde olduğunu kendi markası ile ortalama tüketici nezdinde aynı veya benzer ibare taşıdığını bu nedenle karıştırılabileceğini ispatlayarak itiraz edebilir.

Marka Tescili Fiyatları mızı gördünüz mü?

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr