marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Değeri Nasıl Korunur?

marka tesciline neden daha fazla ödüyorsunuz

marka tesciline neden daha fazla ödüyorsunuz

Marka değeri; bir markanın gelecekte elde etme potansiyeli olduğu gelirin bu günkü maddi karşılığıdır. Bir başka değişle marka değeri, markaların sadece isminin parasal değeridir. Marka değeri şirketler tarafından en çok önemsenen ve arttırılması için çabalanan hususlardan biridir. Bunun için çeşitli sınıflandırmalar ve araştırmalar dahi yapılmaktadır. Örneğin dünya çapında faaliyet gösteren Interbrand adlı marka danışmanlık şirketi, 2014 yılında Best 100 Global Brands adlı bir rapor hazırlamıştır. Bu şekilde şirketlerin marka değerlerini en yüksekten düşüğe doğru sıralamıştır hatta bu sıralamanın ilk sırasında Apple markası bulunmaktadır.

Marka değerini arttırmak firmalar için sonraki aşamadır. Öncelikle bu markanın hukuki olarak sahiplenilmesi gerekmektedir ki bu da Marka Tescil ile gerçekleştirilir. Marka Tescili ile öncelikle ürün veya hizmetin ait olduğu mal ve hizmet sınıflarından biri seçilir ve bu sınıfla ilgili olarak bir Marka Tescil Belgesi düzenlenir. Bu belge sayesinde marka sahibi markasını piyasa ortamında hukuki olarak sahiplenmiş, bu markayı korumak ve bu marka üzerinden gelir elde etmek gibi konularda bir takım haklar elde etmiş olur.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

Marka değeri korunmak isteniyorsa ilk olarak yapılması gereken Marka Tescili dir. Bu sayede söz konusu markaya karşı her hangi bir hukuka aykırılık işlendiğinde veya taklit edilme durumu söz konusu olduğunda Marka Tescil Belgesi sahibinin bunları engellemek için birçok yöntemi vardır. Örneğin taklit ürünlerin üretilmesini, piyasaya sürülmesini engelleme hatta piyasadaki taklit ürünlerin toplatılmasını sağlama veya hukuka aykırılık sebebiyle uğranılan maddi zararların giderilmesini sağlama gibi birçok hakkı söz konusudur. Bu hakları ya cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunmak yöntemiyle ya da mahkemelerde dava açma yöntemiyle kullanabilmektedir.

Marka Tescil Belgesi alınmadığı durumlarda marka değeri korumaya alınmış olmaz çünkü böyle bir durumda bir tarafta firmalar markaları üzerinde bir takım planlar yapıp marka değerini arttırmak için projeler geliştirirken diğer tarafta aynı marka üzerinde bir başkasının Marka Tescil yaptırması gibi bir tehlike söz konusudur. Başkasının Marka Tescil Belgesi alması bundan böyle sizin o marka ile söz konusu sınıfta tescil yaptırmanızı engelleyeceğinden Marka değerinin de hiçbir anlamı kalmamış olmaktadır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr