marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Araştırma

Marka tescil, yeni kurulan veya kuruluş aşamasında olan şirketlerin kurumsallaşma sürecinin ilk adımını oluşturmakla beraber, fikir, ürün ve hizmetlerinizin de son kullanıcı gözünde yer edinmesini sağlayan başlangıç noktası olma özelliğini taşıyan bir hukuki koruma mekanizmasıdır.

Marka tescil işlemlerine başlamadan önce, sahip olduğunuz ve ürün ve hizmetinize kimlik kazandıracağınız marka isminin, daha önceden, aynı sınıflarda, başkaları tarafından alınmadığına, ismin özgün olmasına, benzerlik açısından uygun olmasına dikkat etmeli, marka tescil araştırma gerçekleştirmeli ve marka ismi seçiminizi yapmalısınız.

Hatta, birden fazla marka ismi bularak, yaşanacak olası olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalısınız.

Unutmayınız, yapılacak marka tescil başvurusu, sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerli olmaktadır ancak, başvurularınız Türkiye’nin üye ve entegre olduğu MADRID gibi marka sistemleri tarafından da izlenebilmektedir. Yapmış olduğunuz başvurunun bu kapsamda MADRID sistemine kayıtlı ülkelerdeki marka sahipleri tarafından itiraz edilmesi ihtimaline karşı her zaman bir B-planınız olmalıdır.

Marka isminizin uygunluğu için, en güncel kayıtların tutulduğu Türk Patent Enstitüsü’nün marka tescil araştırma veritabanında araştırma yapmalı veya ücretsiz marka benzerlik araştırma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

marka tescil araştırma

marka tescil araştırma

Marka Tescil Araştırma Formundaki Bilgiler Ne Anlama Gelmektedir?

Marka tescil araştırma formunda yer alan, marka adı, firma adı, bülten numarası …gibi alanlar usulüne uygun doldurularak, detaylı araştırmalar gerçekleştirilebilir.  En basit ve hızlı yöntem, “marka adı” alanını doldurup “Ara” butonuna basılarak,  marka tescil yapılmak istenen markanın veritabanındaki durumunun incelenmesidir.

Marka adı ile araştırma yaparken, daha detaylı bir arama gerçekleştirilmek isteniyorsa, üç farklı yöntem kullanarak araştırma yapabilirsiniz. Bunlar; “içinde geçen”, “ile başlayan” ve “eşit olan” dır. Marka adı ile ilgili ‘içinde geçen’ opsiyonunu seçtikten sonra en az 2 karakter girmelisiniz aksi takdirde araştırmanıza izin verilmeyecektir. Araştırmanızın sağlıklı bir sonuç verebilmesi için, marka ismindeki anlamlı olabilecek tüm ilişkili kelimeler ve bağlantılı benzerlikler, bu üç seçenek kullanılarak araştırılmalıdır.

Araştırma yapabileceğiniz diğer bir kontrol ise, marka sınıfları ile arama yöntemidir. “Nice Sınıfları” alanındaki “Belirtilen sınıflar” veya “Tüm sınıflar” seçimleri kullanılarak, marka isminin tescil edileceği sınıflar da uygunluk açısından araştırılmalı, böylelikle aynı marka ismine sahip farklı sınıflardaki tesciller de değerlendirilmelidir.

Bülten Numarası

Daha önceden tescil almış markaların yayımlandığı bülten numarası bilgisidir. Bülten numarası kullanarak arama yapılması için kullanılmaktadır.

Gazete Numarası

Marka tescil belgesi alınmış markalar, TPE bültenlerinde ve resmi marka gazetesinde yayımlanmaktadır. Bu numara referans alınarak yapılacak araştırmalar için kullanılmaktadır.

TPE Sahip No

TPE nin her bir marka başvuru sahibine verdiği kimlik numarasıdır. Bu kimlik numarası kullanılarak, kimlik numarası sahibinin mülkiyetindeki tüm markalar sorgulanabilir.

Firma Adı

Marka başvuru sahibine göre arama yapmak için kullanılan bir alandır.

Elde Edilen Sonuçlar Nasıl Değerlendirilmelidir?

Marka tescil araştırma formunda, marka ismi girilip, “Ara” butonuna basıldıktan sonra aşağıdaki şekilde verilen ekran gelir.

marka araştırma sonucu

marka araştırma sonucu

Eğer aradığınız marka ismi için başkası başvurmamış ise, herhangi bir sonuç çıkmayacak, “arama kriterlerinize uyan marka kaydı bulunamadı” şeklinde bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Ancak, bazı marka araştırmalarında, markanıza benzer sonuçlarla karşılaşmanız da mümkün. İşte bu durumda markanın benzerlik kriterleri kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

marka araştırma benzerlik

marka araştırma benzerlik

Marka araştırma ve diğer sorularınız için ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilir, sorularınızı bize ulaşın sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr