marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Belgesi Neden Bu kadar Önemli?

Marka tescili nedir sorusunun tüm detaylarını ele alacağımız bu yazımızda, marka tescilinin neden önemli olduğunu, avantajları ve etki mekanizmalarını inceleyeceğiz.  Öncelikle marka ve tescil kelimelerini ayrı ayrı inceleyerek marka tescilinin tam olarak neyi ifade ettiğini anlamaya çalışalım.

Marka

İtalyan kökenli bir kelime olan Marka (Marca) sözcük, şekil, biçim, harf, sayı vb.. ifadelerle bir işletmeyi, bir hizmeti veya bir oluşumun başka bir işletme veya hizmetten ayırt edilmesini sağlayan, baskı yolu ile yayınlanabilen, çoğaltılabilen kimlik nitelendirilmeleridir.

Tescil

Tescil Arapça kökenli bir kelime olup, ticaret ve hukuk terimleri arasında sıkça kullanılmaktadır. Kelime anlamı olarak sicile geçirmek, kütük altına almak gibi anlam öbeklerini karşılayan tescil, bir yere kayıt etmek resmileştirmek anlamlarına da karşılık gelmektedir.

Marka Tescili

Buradan hareketle bir firmanın ürünlerinin üzerine koyduğu, isim veya şekil olarak nitelendirilebilir. Ancak burada ayırt edilmesi gereken nokta bu ismin tıpkı çocuklarımıza verdiğimiz isim gibi veya kendi ismimiz gibi özgün bir tutum sergilemesidir, aitlik bildirmesidir. Marka tescili de tıpkı böyledir, markanın ömrü boyunca bu tescil sayesinde ayırt edilmesi sağlanır. Aynı zamanda marka tescili ile birlikte marka korumasına hak kazanılır. Marka koruma sisteminin asıl amacı isminden de anlaşılacağı üzere marka sahiplerinin haklarının korunmasını amaçlar.
Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescili hizmet bedelinde en ucuz fiyat

Marka Tescilinin Sağladığı Avantajlar

Marka tescili almış bir marka ile almamış bir markanın kıyaslaması yapılacak olursa, tescil almamış bir markayı tıpkı savunmasız bir bebeğe benzetebiliriz. Marka tescil her şeyden önce kurumsal kimliğin ilk adımı olarak görülmeli, hak iddia edebilmek adına atılması gereken önemli bir adımdır. Marka tescili almış bir markanın yaptırım ve dava gibi haklarının bulunduğuna da belirtmekte fayda var.

Etki Mekanizması

TPE (Türk Patent Enstitüsü) tarafından inceleme altına alınan marka tescili, onaylandıktan sonra toplumsal ve resmi kurumlarca kabul görmüş varsayılır. Bu da markanın daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesi anlamına gelir ki, bu aynı zamanda resmi bir kurumca onaylanmış delil
niteliğindedir. Ayrıca haksız kazanç girişimlerinde marka tescilinin etkili olduğu söylenebilir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr