marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil İle Başarı Hikayenizi Yaratalım

fikirlerinizi marka tescil ile koruyun

fikirlerinizi marka tescil ile koruyun

B aşarı hikayesini yaratmaktan önce, başarılı olmanın yolu da Marka Tescili yapılmasından geçer. Bir firma güçlenmek, büyümek ve ilerlemek istiyorsa, bir başarı öyküsü olsun istiyorsa bunun ilk adımlarından biri de Marka Tescil adımıdır.

Marka Tescili olmadan başarı hikayesi olmaz mı?

Marka Tescil, firmalara sunmakta oldukları ürün ve hizmetler ile ilgili bir takım haklar ve korumalar sağlamaktadır. Bu haklar ve korumalar olmaksızın bir markayı büyütmek, güçlendirmek imkansız denecek kadar zordur. Büyütmek ve güçlendirmek zor olduğu gibi bu gücü korumak da bir o kadar zordur. Çünkü Marka Tescili korumasından yoksun bir marka her zaman bir başkası tarafından kullanılarak kalitesizleştirilebilir, güçsüz hale getirilebilir.

Marka Tescili ile Başarıya nasıl bir katkıda bulunulabilir?

Marka Tescili Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflarından biri seçilerek o sınıfta olmak üzere yapılır. Bu şekilde Marka Tescil Belgesi sahibine de o sınıf kapsamında bir koruma hakkı tanınmaktadır. Bu hak çoğu kaynakta bir tekel hakkı olarak geçmektedir. Bunun nedeni Marka Tescili adımını önce atan kimse daha sonra aynı adımı atmak isteyen bir başkasına, yani aynı sınıfta, benzer nitelikte bir markanın da Marka Tescil Belgesi edinmesine engel olmaktadır. Ayrıca Marka Tescil Belgesi sahibi markaya karşı yapılan her türlü haksız tecavüzü engelleyebileceği gibi taklit ürünlerin de üretilmesini ve piyasaya yayılmasını engelleyebilir, üstelik bir hukuka aykırılık durumunda maddi tazminat davası sebebiyle kazanç dahi elde edebilir.

İşte Marka Tescili yapılmamış bir marka tüm bu koruma ve haklardan yararlanamayacağından hiçbir zaman gerçek bir başarıya ulaşması mümkün olamayacaktır. Ayrıca Marka Tescili yapılmayan bir markayla ilişkili olarak her an bir başkası tarafından Marka Tescil Belgesi alınması halen mümkün olacağından her zaman firma risk altında olacak güvenli ve kontrollü bir şekilde büyümesi imkansız hale gelecektir.

Bütün bunlardan anlaşılabileceği üzere bir firmanın diğer firmalardan ayırt edilebilecek bir başarıya sahip olabilmesi için ve bu başarının tasdiklenmesi ve o bunu yapan o firmaya özgü kılınması için Marka Tescili şarttır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr