marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Sınıflandırması Nasıl Yapılmalıdır

Marka Tescil konusunda Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan bir mal ve hizmet sınıflandırması mevcuttur. Marka Tescil almak isteyen kimsenin karşılaşacağı ilk aşamalardan biri sahip olduğu ürün veya hizmetin, bu mal ve hizmet sınıflandırmasında hangi sınıfa girdiğini tespit emektir. Bu tespit hususu ileride Marka Tescil Belgesi tarafından sunulacak olan bir takım hak ve korumaların kapsamı bakımından çok önemlidir.

Türk Patent Enstitüsünce yapılan sınıflandırmada 45 adet sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflar birbirinden kesin çizgilerle ayırt edilmemiştir. Yani sınıflar arasında geçişler mümkündür, bir ürünün aynı anda birden fazla sınıfa girebilmesi mümkün olduğu gibi, belli bir sektöre ilişkin olmak üzere de birden çok sınıf mevcuttur.

Marka Tescil Belgesi, bulunduğu sınıfla nasıl bir bağlantı içindedir?

Marka Tescili yapıldığında doğan haklardan biri de marka üzerinde tekel hakkına sahip olmaktır. Bunun anlamı,  aynı sınıfta ve benzer niteliklerde başka bir markanın Marka Tescili başvurusunun reddedilmesini sağlamak ve tescili engellemektir. Bu sayede marka üzerinde firma sahiplerine sadece onlara özgü olacak bir hak tanınmış, sahip oldukları marka onlara özel kılınmış olur. Bunun sonucu olarak ise Markaya başkaları tarafından yapılan haksız tecavüzleri önleme ve taklit ürünleri engelleme hakkı da doğmaktadır. Bu haklar ile Marka Tescili yaptıran kimse, markasına olan yıpratma kampanyası gibi her türlü saldırıyı engelleme, markasının değerinin düşürülmeye çalışmasını önleyebilme imkanı bulmaktadır. Ayrıca markanın taklit edilmesi önlenerek, bu sayede edinilebilecek tüm kazançtan da sadece Marka Tescil Belgesi sahibinin yararlanması sağlanmaktadır.

Anlaşılacağı üzere Marka Tescili sınıflandırma bu sürecin neredeyse en önemli kısmıdır. Dolayısıyla bu sınıflandırmanın nasıl yapılacağı, Marka Tescili yapılmak istenen marka altında sunulan ürünlerin hangi mal ve hizmet sınıfına girdiğinin tespit edilmesi de işin en önemli kısmıdır. Bu bakımdan sınıflandırmanın nasıl yapılacağı konusunda veya sürecin tamamında destek almak üzere bir uzmandan yararlanmak işinizin fazlasıyla kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda hizmet veren birçok yardımcı kuruluş mevcuttur. Sizler de bu kuruluşlarla irtibata geçerek Marka Tescili sürecinizi kolay ve güvenilir kılabilirsiniz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr