marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Sorgulama

Marka Tescil Belgesi edinmek amacıyla öncelikle aynı sınıfta aynı marka ile tescil edilmiş başka bir ürün olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Bunun sebebi markaya kimlik kazandırmak için harcanacak emeğin, Marka Tescil başvurusunda katlanılan masrafların ve harcanan zamanın boşa gitme riskini ortadan kaldırmaktır.  Ancak bu amaçla yapılacak Marka Tescil Sorgulaması düşünüldüğü kadar kolay ve hızlı gerçekleştirilecek bir süreç değildir.

Marka Tescil Belgesi edinmek için başvuru yapmadan önce sorgulanacak markanın hem ülke çapında faaliyet gösteren ve başvuruda bulunmuş firmalar arasında yer alıp almadığı incelenir hem de yurt dışında da aynı araştırma yapılır. Başvuru yapılmış bir firma olması da Marka Tescil açısından olumsuz bir sonuç verecektir çünkü ülkemizde Marka Tescili ile sağlanan hak ve korumalar Marka Tescili yapıldığı anda değil, başvurusu yapıldığı anda başlamaktadır. Bu sebeple başvurusu yapılmış bir marka olması da o marka ile tescil yapılmasına engel bir durumdur. Diğer yandan uluslararası alanda da sorgulama yapılması gerekmektedir fakat henüz bütün bu sorgulama yapılacak alanlarda sonuç alınabilecek tek bir sorgulama sistemi henüz mevcut değildir.

marka tescili kampanya

marka tescili kampanya

Sorgulama aşamalarında yarar sağlayacak, Türkiye’nin taraf olduğu iki sistem Topluluk Markası Sistemi ve Madrid Protokolü mevcuttur. Topluluk markası sistemi sayesinde tek bir başvuru ile 27 ayrı Avrupa Birliği ülkesinde geçerli olacak bir Marka Tescili yapılabilmesi mümkün kılınmıştır. Böylece 27 ayrı ülkede tek bir işlemle sorgulama yapılması da mümkün hale getirilmiştir. Madrid protokolü ile de 92 ayrı ülkede veya seçilen ve tercih edilen her hangi ülkelerde geçerli olacak bir Marka Tescili yapılması da mümkündür. Aynı şekilde sorgulaması da mümkündür. Bu sayede Marka Tescili Belgesi edinmek için yapılacak sorgulama için bazı yollar çizilmiştir.

Şunu unutmamak gerekir ki bu süreç birçok prosedürü olan ve bir takım masraflara katlanılması gereken ve markaya kimlik kazandırmak amacıyla fazlasıyla emek harcanan bir süreçtir. Bu sebeple hiç birinin boşa gitmemesi ve sağlam adımlarla amaca ulaşılabilmesi amacıyla Marka Tescili öncesinde uzman marka sorgulaması yapmak ve bu süreç boyunca yardımcı bir kuruluşun yardımını almak fazlasıyla önem taşımaktadır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr