marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil ve Kurumsal Olma

Marka Tescil ile kurumsal olma birbiriyle doğrudan bağlantılı iki kavramdır. Kurumsal olma firmalar açısından resmiyetin ve yerleşik düzenin ağır bastığı, keyfiyetin ortadan kalktığı bir çalışma ortamının varlığı anlamlarına gelmektedir. Kurumsallığın Marka Tescili ile bağlantısı; Marka Tescili ile sağlanan hukuki korumaların ve Marka Tescil Belgesi edinmenin sonucu olarak meydana gelen faydaların hukukiliği ve profesyonelliği noktalarındadır.

Marka Tescil Belgesi firmaların sunmakta olduğu ürünlerin ait olduğu mal ve hizmet sınıfında tekel hakkına sahip olmasını sağlamaktadır. Bu tekel hakkının anlamı Firmanın söz konusu marka üzerinde sahiplik hakkı olması ve bu sayede başkaca benzer nitelikteki ürünlerin aynı mal ve hizmet sınıfında Marka Tescili edinmesini engelleyebilmesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde Marka Tescil Belgesi sahiplerine özel bir koruma alanı oluşturulmuştur.

Büyümek ve gelişmek isteyen firmalar için kurumsal olma çabası öncelikli amaçtır. Bu amaca ulaşmak için ilk önce atılması gereken ve en önemli adım da Marka Tescili yaptırmaktır. Marka Tescili Belgesi edinen firma markasına karşı olabilecek her türlü haksız tecavüzü engelleme, piyasaya sürülen taklit ürünleri toplatma, taklit ürünlerin üretilmesini ve piyasaya sürülmesini engelleme haklarına sahiptir. Bu haklar tescil sahibine tanınan hukuksal korumalar olduğundan firmalar açısından kurumsal olmanın en önemli kısmı tamamlanmış, hukuksal bir dayanak edinilmiş olmaktadır.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

Marka Tescili yaptırmayan firmalar taklit ürünlerinin piyasada kazanç elde etmelerini engelleyecek hukuksal bir dayanağı bulunmamaktadır. Taklit ürünlerin varlığı ise firmanın kurumsallığını zedeleyecek, markaya ve kalitesine olan güveni azaltacaktır. Taklit ürünlerin varlığı dahi bir haksız rekabet oluşturmayacağından firmanın yararlanabileceği bir hukuki koruma mevcut değildir.

Dahası kurumsal firmalar gelecek planları yaparak çeşitli projeler geliştiren firmalardır. Ancak Marka Tescili yaptırılmamış olması firmanın her an başka bir firmanın, kendisinin üzerinde projeler geliştirdiği marka hakkında Marka Tescil Belgesi alma riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelmektedir. Yani firma tescil ettirmediği markası üzerinde planlar yaparken aynı marka başka bir firma tarafından tescil ettirilebilir ve bu Marka Tescili sebebiyle bir anda başka firmaya ait bir markaya haksız tecavüzde bulunuyor konumuna düşülebilir. Anlaşılacağı üzere kurumsallığın ilk adımı Marka Tescilidir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr