marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil ve Sınıf Tespiti

Marka tescil öncesi mutlaka sınıf tespiti yapılarak, doğru alanda başvuru gerçekleştirilmelidir

Firmalar ürün ve hizmetlerini sunmakta oldukları markalarını güçlendirmek, yaygınlaştırmak ve güvenilirliğini arttırmak için birçok yolu denemekte, reklamlar yapmakta ve birçok proje geliştirmektedir. Bunun için markanın geleceği üzerinden bir takım planlar yapılmaktadır.  Bütün bunları yaparken başlıca ve en önemli hususun Marka tescil olduğunu unutmamak gerekir. Ancak Marka Tescil Belgesi edinerek bir marka kişiselleştirilerek özgün kılınabilir. Diğer bir değişle bir markanın sadece bir firmaya özgü kılınmasının yolu Marka Tescili yapılmasıdır.

Marka Tescili Belgesi, sahibine bir takım hukuki korumalar ve haklar sağlamaktadır. Bunlardan bazıları markaya yönelik bir haksız tecavüz gerçekleştirildiği durumda bunu engellemek, bu sebeple maddi tazminat elde etmek, piyasaya sürülen veya üretilen taklit ürünleri engellemek ve toplatmak haklarıdır. Marka Tescili ile sağlanan bu korumalardan Cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunularak veya mahkemede dava açarak yararlanılabilmektedir.

Marka Tescil konusunda sınıf tespiti nedir?

Türk Patent Enstitüsü tarafından Marka Tescili konusunda bir mal ve hizmet sınıflandırması yapılmıştır. Firmalar markalarını tescil ettirmeden önce ürünlerinin hangi mal veya hizmet grubuna girmekte olduklarını tespit etmeleri gerekmektedir. Bunun amacı Marka Tescili ile sağlanan korumanın bu sınıfla sınırlandırılmasıdır. Örneğin Marka Tescili sayesinde, firmalar markalarının ait oldukları sınıfta, benzer niteliklerdeki bir başka ürünün tescil edilmesini önleme hakkı doğmaktadır. Buna Marka Tescilinin sağladığı tekel hakkı da denmektedir. Bu hak önce tescil edenin kazanacağı bir hak olduğundan Marka Tescili konusunun önemi ve mal hizmetin dahil olduğu sınıfın doğru tespitinin önemi bir kat daha artmaktadır.

Sınıfların içeriği nedir?

Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflandırılmasında toplam 45 adet sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflar birbirlerinden keskin çizgilerle ayrılmamakta, bir ürün sadece belli bir sınıfın kapsamına girmemektedir. Birçok sınıfa dahil olabileceği düşünülen ürünlerin hangi sınıfta değerlendirilmesi ve Marka tescil işleminin hangi sınıfta yapılması gerektiği konusu zor ve bu alana vakıf kişiler tarafında yapılması gereken bir husustur. Türk Patent Enstitüsü 2015 yılında yeni bir tebliğ yayınlayarak mal ve hizmet sınıflandırmasını güncellemiş, 2014 tebliğinden daha detaylı bir liste belirlemiştir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr