marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Yaptırmak ve Sonuçları

Her firma markasını güçlendirmek için gerek projeler geliştirir, gerek bir takım gelecek planlamaları yapar ve markanın büyümesi ve rekabet ortamında talep edilen bir marka haline gelmek amacıyla çalışmalar yapar. Bütün bu uğraş, markanın değer kazanması amacıyla önemlidir ancak tek başına yeterli değildir. Bu çalışmaların sonuç vermesi ve marka üzerinde güvenilir bir koruma hakkı elde edilmesi amacıyla ayrıca Marka Tescil yapılması gerekmektedir.

Marka Tescil Belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflandırması listesinde, belli bir sınıf tespit edildikten sonra bu sınıf kapsamında alınan bir belgedir.

Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan bu sınıflandırmada 45 adet sınıf mevcuttur ve sınıflar birbirleriyle kesin çizgilerle ayrılmamaktadır. Dolayısıyla markalar için belli bir sınıf belirlenmesi oldukça güçtür. Marka aynı anda birden çok sınıfa giriyor olabileceği için marka tescil yaptırmak ile sağlanan haklar da kesin olarak bu sınıfla sınırlı değildir.

Marka Tescili Belgesi alındıktan sonra marka sahibi söz konusu marka üzerinde bir tekel hakkına sahip olur. Bu hak ile tescil belgesi alınan sınıfta, benzer niteliklerde bir markanın tescilinin yapılması engellenebilir. Diğer bir değişle önce Marka Tescil yapan markanın sahibi olur ve sağlanacak haklardan da o yararlanır.

marka tescilinde en ucuz fiyat

marka tescilinde en ucuz fiyat

Marka Tescili ile sağlanan haklardan diğerleri de markayı haksız tecavüzlere karşı korumak ve doğacak zararlar sebebiyle tazminat hakkı kazanmaktır. Elinde marka tescil belgesi bulunduran kimse böyle bir durumla karşılaştığında cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunmak veya mahkemede dava açmak yoluyla hakkını arayabilir. Cumhuriyet başsavcısına başvurmak diğerine göre daha kolay ve hızlı bir süreçtir ancak başvuru esnasında Marka Tescil Belgesi ve hukuka aykırılığı ispatlayacak belge bulundurmalıdır. Mahkemede dava açmak ise haksız rekabet hükümlerine dayanılacağından daha araştırma isteyen ve uzun bir süreçtir. Ancak hukuka aykırılık dolayısıyla tazminat talep edilecekse bunun dava yoluyla gerçekleştirilmesi şarttır.

Marka üzerinde ancak Marka Tescil ile tam bir koruma sağlanabilir ve marka ait olduğu piyasada sahiplenilebilir. Bu bakımdan markanın geleceği açısından, büyümenin gelişmenin kaliteli ve güvenli bir hizmet sunulduğu inancının yerleşmesi açısından marka tescili öncelikli atılması gereken adımdır.

İşte marka tescili nde bizi tercih eden firmaların bazıları…

 
Nado yapı marka tescili
orbido marka tescil
analora iç giyim marka tescili
hasan zahir marka tescil
mary klein marka tescil
loopar marka tescil
mea villa marka tescil
avisena marka tescil
veraplus marka tescil
escape point marka tescil
monofe marka tescil
arge robotik marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
hesapno marka tescil
inndir marka tescil
visiomed marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
lidolife marka tescil
verifi marka tescil
toros akü marka tescil
atolye15 marka tescil
leddeposu marka tescil
Mutedoor marka tescili
Atölye Kertenkele marka tescil
gimoka marka tescili
gugu marka tescil
toymak marka tescili
my kelime marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr