marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescilde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Marka Tescil Belgesi edinmenin firmalara sağladığı birçok yarar ve korumalar vardır.
Bunlardan yararlanmak isteyen firmalar piyasaya sundukları ürünlerinin ait olduğu mal ve hizmet sınıfında Marka Tescil yaptırmakta ve firma olarak büyümenin ilk ve en önemli adımlarını bu şekilde atmaktadırlar. Marka Tescil ile sağlanan korumalar markanın dışarıdan olabilecek haksız tecavüzlere karşı korunmasını, bunlar dolayısıyla doğabilecek zararların maddi tazminat yoluyla giderilmesini sağlama ve ayrıca taklit ürünlerin üretilmesini ve piyasaya sunulmasını engelleyerek piyasadaki taklitlerin toplatılmasını sağlama olarak özetlenebilir.

Söz konusu korumalar Marka Tescil başvurusu yapılması anından itibaren başlamaktadır. Başvurunun ise elden veya online olarak yapılabilmesi mümkündür. Bu süreç bir takım maddi külfetlere katlanılması gereken ve doğru adım atılmasını gerektiren bir süreçtir çünkü herhangi bir yanlış hamlede geri dönüş mümkün olmamakta hamlenin tekrarlanması ise marka sahiplerine maddi külfetlerin tekrarlanması ve zaman kaybı olarak geri dönmektedir.

Marka Tescil Belgesi edinmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus sınıf tespitidir. Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflandırması mevcuttur ve bu sınıflandırma 2015 tebliği ile yenilenmiştir. Marka Tescili yaptırmak isteyen firmaların ürünlerinin bu sınıflardan hangisine girdiğini tespit etmeleri gerekmektedir. Bu sayede Marka Tescili Belgesi o sınıf kapsamında verilmektedir ve korumalar bu sınıfla sınırlı olmak üzere tanınmaktadır. Örneğin Marka Tescil Belgesi alan kimse daha sonra tescil yaptırdığı sınıfta başkaca bir ürünün kendi ürünüyle aynı niteliklere sahip olması durumunda bu ürünün Marka Tescili yapılmasını engelleme hakkına sahiptir. Böylece haksız rekabetin de önüne geçilmiş olmaktadır. Dolayısıyla dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu sınıfın doğru tespit edilmesidir.

Firmalar için bu sürecin hatasız ilerletilmesini sağlamak amacıyla belli ücretler karşılığında hizmet veren yardımcı kuruluşlar vardır. Bu yardımcı kuruluşlardan veya alanında uzman bazı kişilerden yararlanmak firmalar için sürecin sağlıklı tamamlanması bakımından çokça faydalı olacaktır. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken hususları gözden kaçırmamak amacıyla Marka Tescili yaptırmak isteyen firmaların bu süreçte konu hakkında bilgi sahibi kişi veya kurumlardan yardım alması tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr