marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili Logo ile Birlikte mi Yapılmalıdır?

marka tescili logo tescili

marka tescili logo tescili

Ürün yada hizmet olarak sunulan her şey marka olabilmektedir. Ürün ve servis isimleri marka olabileceği gibi, logo, ses ve kokular da marka tescili ile koruma altına alınabilmektedir. Markanın tescil edildiği alanda, marka sahibi önemli haklara sahip olmaktadır. Marka Tescili öncesinde yapılacak marka ön araştırması, tescil edilecek alanların belirlenmesi, marka tescil belgesi alım sürecinde başarı seviyesini artırmaktadır. Bu nedenle marka başvurusu öncesi mutlaka benzerlik araştırması yaptırılmalıdır.

Marka isminizi ve logonuzu araştırdınız ve uygun olduğuna karar verdiniz, artık marka tescil başvurusu için hazırsınız demektir. Marka isim tescili aşamasında en çok sorulan sorulardan birisi de logo tescili dir.

Marka Tescili Logo İle mi Yapılmalıdır?

Marka tescil başvurusunu, varsa logonuz ile yapabildiğiniz gibi,  ayrı ayrı da yapabilirsiniz. Markatescilim.com.tr olarak, logo ile başvurularda, logo tescili için ek ücret talep etmemekteyiz.

Marka tescilinin logolu mu yoksa logosuz mu yapılması gerektiği konusunda sizlere aşağıdaki kurallara dikkat etmenizi öneriyoruz:

 1. Marka ve logo araştırmanızın sonucunda, logonuz yasal olarak kullanılabilir ve marka isminiz ilgili sektörde uygun ise, marka ismini ve logonuzu aynı anda başvurmanız, marka tescil belgesi alımının başarısı açısından çok daha uygun olacaktır
 2. Marka isminizin ve logonuzun reklam panoları, internet reklamları, web siteleri, etiketler, faturalar gibi yerlerde ayrı ayrı gösterilme durumu söz konusu ise, “marka ve logo” ve marka ismi olmak üzere iki başvuru yapmanız daha doğru olacaktır.
 3. Tasarlanan logo, marka isminin temel unsuru ve marka isminiz de ürün yada hizmetin ismi ise, sadece logonuzu tescil edebileceğiniz gibi, “marka ve logo” ve marka ismi olmak üzere iki başvuru yapmanız da doğru olacaktır.

Bunların haricinde unutmamanız gereken husus, marka tescil sonucunda, markanızı ve logonuzu müşterinin gözünde nereye konumlandırdığınız veya konumlandıracağınızdır.

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
toymak marka tescili
monofe marka tescil
atolye15 marka tescil
mary klein marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
my kelime marka tescil
loopar marka tescil
escape point marka tescil
toros akü marka tescil
avisena marka tescil
hesapno marka tescil
verifi marka tescil
visiomed marka tescil
analora iç giyim marka tescili
Nado yapı marka tescili
lidolife marka tescil
arge robotik marka tescil
hasan zahir marka tescil
mea villa marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
Mutedoor marka tescili
inndir marka tescil
veraplus marka tescil
orbido marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
gimoka marka tescili
leddeposu marka tescil
gugu marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr