marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili Ne Değildir?

Şimdiye kadar ki yazılarımızda, marka tescili konusunda uzun uzadıya konular ve makaleler yazdık ancak, bu seferki konumuz marka tescilinin ne olmadığı konusunda olacak ve “Marka Tescili Ne Değildir?” sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Böylelikle sizlere konuyu ters bir bakış açısı ile sunarak daha da anlamlı kılmaya çalışacağız.

marka tescili ile koruma

marka tescili ile koruma

Markada Esas Unsur ve Ayırt Edici Karakterler

Birbirini tanımlayan ve tamamlayan bu iki kavram bir marka örneğinde fonetik ifadeyle beraber figüratif görünüm olarak da ön plana çıkarılan, vurgulanan, o ifadeyi marka olmaya yaklaştıran ayırt edici unsurları barındıran ifade-görseller bütünüdür. Sadece bir figürden veya kelimeden oluşabileceği gibi, bunların bileşiminden veya yan unsurlarından da oluşabilir. Yan unsurlar genelde marka olma kabiliyetine haiz olmayan genel ifadeler (özellikle mesleki , ticari kavramlar) ile ilgili alanda ürünün hizmetin doğal sonucu olan ibarelerdir.

Marka tescil başvurularında, esas ve ayırt edici unsurlara dikkat edilmediğinde, marka tescili için olumsuz sonuçlar ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Fikirler

Fikirlerin tescil yolu ile korunması hususunda sorular sorulurken, genellikle kişilerin fikir kelimesinden anladıkları şey;  “zihinsel anlayış, farkındalık, ya da aktivitelerin bir sonucu olarak akılda meydana gelen herhangi bir tasarım” kavramını ifade etmeye çalışmaktadırlar. Fikri Sınai Haklar kavramında bu gibi muğlak ifadeler hemen herkesin aklına gelebileceğinden çok bir şey ifade etmemektedir.

Giyim konusunda fikriniz varsa, uzun yıllardır giyim işlemi olduğundan, fikirsel olarak ortada yeni bir şey yok demektir. Ancak, tasarlanan giyime ait bir desen söz konusu ise, bu durumda da marka tescil yerine, “telif hakları” konusunu irdelemek gerekecektir. Bu ve benzer şekilde düşünen insanların çoğunluğunda fikirler, isim ve logo olarak canlanmaktadır. İşte bu noktada durum, marka tescili olarak ele alınabilecektir.

Yeni Bir Ürünüm Var

Yeni bir ürün veya fikir, var olan bir ürün yada fikri geliştirmek yolu ile elde edilmiş ise, bu durum da marka tescili değil, Patent kategorisinde ele alınması gereken bir durumdur.

Soyut kavramlar veya anlaşılması güç veya herkes için farklı şeyler ifade eden kavramlar korunamaz. Ancak, bu soyut kavramların ortaya çıkardığı nesnel ürün veya hizmetler, marka tescili, patent, telif hakkı veya bunların bir kaç tanesi ile koruma altına alınabilir hale geleceklerdir.

Referanslarımızdan Bazıları…

 
avisena marka tescil
loopar marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
escape point marka tescil
Nado yapı marka tescili
mary klein marka tescil
toymak marka tescili
leddeposu marka tescil
hesapno marka tescil
visiomed marka tescil
mea villa marka tescil
arge robotik marka tescil
veraplus marka tescil
inndir marka tescil
lidolife marka tescil
verifi marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
gimoka marka tescili
hasan zahir marka tescil
analora iç giyim marka tescili
toros akü marka tescil
gugu marka tescil
Mutedoor marka tescili
merakli minik anaokulu marka tescil
atolye15 marka tescil
my kelime marka tescil
orbido marka tescil
monofe marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr