marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili Ne Gibi Farklılıklar Doğurur?

Marka Tescili, piyasaya hizmet veya ürün sunan firmaların kendi markaları üzerinde hukuki koruma ve menfaat elde edebilmeleri için yaptırılması gereken tescildir. Marka Tescil Belgesi elde edilerek firmalar birçok hak ve korunma yolu kazanırlar.

Öncelikle Marka Tescil firmaların markalarını tescil ettirdikleri mal ve hizmet sınıfında firmalara bir tekel hakkı sağlamaktadır. Bu hakka tekel hakkı denmesinin sebebi; bu tescil belgesi, sahibine aynı sınıfta başka ve benzer niteliklere sahip bir markanın tescil edilmesini önleme hakkı sağlamaktadır. Böylece önce tescil eden, o marka üzerinde söz sahibi olmuş ve kamu bakımından da o marka sahiplenilmiş hale gelir.

en ucuz marka tescili maliyeti

en ucuz marka tescili maliyeti

Marka Tescil Belgesi ayrıca sahibine markasının taklit edilmesini önleme, taklit ürünlerin üretilmesini ve piyasaya sunulmasına engel olma hatta piyasadaki taklit ürünlerin toplatılmasını sağlama gibi haklar sağlamaktadır. Ayrıca markaya karşı her hangi bir haksız tecavüzü engelleme hakkı da elde ettiği gibi, bu haksız tecavüz sonucu uğradığı zararların tazminini isteme hakkı da mevcuttur.

Firmalar, marka tescili ile sağlanan bu haklarını iki şekilde kullanabilirler. İster cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunur, marka tescil belgesi ve haksız tecavüzü ispatlayan belgeyi başsavcıya sunarak hakkını arayabilir. İsterse de haksız rekabet hükümlerine dayanarak dava açabilir. Ancak bu davalar uzun sürede sonuçlandığından yeterli belgelere sahip olunması durumunda cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunma yöntemi daha hızlı ve kolaydır.

Marka Tescil Belgesi alınmadığı takdirde marka sahibini bazı tehlikeler beklemektedir. Firmalar kendi markaları üzerinde gelecek planlamaları yapıp projeler geliştirirken, bu projelerin öznesi markanın başka bir firma tarafından tescil ettirilme riski mevcuttur. Böyle bir durumda firma sahibi birden kendi markası üzerinde haksız kullanımda bulunma konumuna düşebilir hatta bu durum dolayısıyla tazminat bile ödemek durumunda kalabilirler. Ayrıca Marka Tescil Belgesi ile marka değeri de artmakta olduğundan markanın sadece isminin parasal değeri de oldukça artacağından firmalara maddi gelir elde etmeleri bakımından önemli katkı sağlayacak, markanın büyümesi, gelişmesi ve piyasada rağbet edilen güvenilir bir marka haline gelebilmesi için önemli bir rol oynayacaktır.

İşte marka tescili nde bizi tercih eden firmaların bazıları…

 
my kelime marka tescil
analora iç giyim marka tescili
hesapno marka tescil
hasan zahir marka tescil
loopar marka tescil
mea villa marka tescil
Mutedoor marka tescili
verifi marka tescil
escape point marka tescil
orbido marka tescil
leddeposu marka tescil
gugu marka tescil
toros akü marka tescil
toymak marka tescili
arge robotik marka tescil
avisena marka tescil
inndir marka tescil
gimoka marka tescili
lidolife marka tescil
Nado yapı marka tescili
mary klein marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
visiomed marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
atolye15 marka tescil
veraplus marka tescil
monofe marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr