marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili Öncesi Bilinmesi Gereken 5 Kural

Günümüzde hemen herşey için marka tescili başvurusu yapılıyor ve markalaşmaya çalışılıyor. Ürünün ismi, kelime veya kelime grupları, şahıs isimleri,  sloganlar… Bütün bunlar yasal ve hukuki bir zemin üzerinden gerçekleştiriliyor.

İşletmeler kendi markalarına benzer ve markalarını en ufak bir şekilde tehdit eden başka bir markayı iptal ettiriyor, kendi markasını korumak için ne gerekiyorsa yapıyor.

Tarihsel olarak kişiler ve firmalar, en saçma markalar için bile birbirleri ile mücadele etmişlerdir. Örneğin marka değeri oldukça yüksek olan iPad, sadece görüntüleri kaydırmak için kullanılan bir cihaz olmanın ötesindedir ve markalaşma konusunda Fujitsu firması ile bir geçmişi vardır. 2003 yılında Fujitsu firması, iPad markasını cep telefonlarında kullanmak için Steve Jobs u altetmiştir.

Bu durum, apple firmasının ilk marka anlaşmazlığı değildi, Apple’ın, The Beatles müzik şirketiyle de uzun yıllar süren marka anlaşmazlığı vardır.

Benzer bir marka mücadelesi, HBO firmasının Sex and the City markasında yaşanmıştır. Bu markanın tescili sırasında, New York lu bir girişimci, Health and City isimli bir marka ile sağlık ve fitness konusunda marka tescili yaptırmıştır. HBO firması, kendi markasına benzerlik idiasıyla markanın düşürülmesi için dava açmış ancak kaybetmiştir.

Bu ve benzeri durumlar ile karşılaşmamanız için, marka tescil öncesinde dikkat edilmesi gereken 5 önemli kuralı sizler için yazdık

 • Markanızın daha önceden tescil edilmediğinden emin olun. Türk Patent Enstitüsü nün veritabanını inceleyerek, daha önceden başkasının markanızı tescil edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.
 • markanızla ilgili alan adınızı tescil ettirin, hatta benzer alan adlarını da tescil ettirmeniz de faydalı olacaktır.
 • Marka tescili ile haklarınızın hangi şartlarda koruma altına alındığını öğrenin.
 • Türkiye Cumhuriyetinde, alan adlarının nic.tr tarafından tescil edildiğini ve marka tescil belgesi istendiğini unutmayın ve bir an önce başvurun
 • Marka Tescil başvurusunda bulunmamış olsanız bile, TM veya SM ibarelerini kullanabilirsiniz. Marka Tescili, markanızın kanunlar tarafından korunduğunu belgeleyecek ve size önemli güvenceler sağlayacaktır.

Marka Tescili için, yukarıda sıralanan avantajlara sahip olma konusunda  bizleri arayabilir ve danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
escape point marka tescil
hesapno marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
gimoka marka tescili
loopar marka tescil
verifi marka tescil
mary klein marka tescil
avisena marka tescil
Nado yapı marka tescili
Atölye Kertenkele marka tescil
toros akü marka tescil
lidolife marka tescil
analora iç giyim marka tescili
gugu marka tescil
monofe marka tescil
atolye15 marka tescil
Mutedoor marka tescili
toymak marka tescili
my kelime marka tescil
veraplus marka tescil
orbido marka tescil
hasan zahir marka tescil
leddeposu marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
mea villa marka tescil
visiomed marka tescil
arge robotik marka tescil
inndir marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr