marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili ve Marka İtibarı

Markanın İtibarı Ne Demektir?

Markanın itibarı, marka sahibi firmaların piyasaya sundukları gerek ürün gerekse hizmetin kalite, kullanılabilirlik, fonksiyonellik, fiyat gibi çeşitli parametrelerin tüketici gözünde değerlendirilerek satın alım kararına etkisi olarak tanımlanabilir. Kişilerin talepleri ve beğenileri ile ortaya çıkan bu itibar, toplumda yaygınlaşarak markanın genel itibarını oluşturmaktadır.

Firmaların ürün ve hizmetleri için kalite, üretim, reklam gibi markanın itibarını artıracak uzun dönemli yatırımlar ile kazanılan marka itibarı ile sıkıntı çekmeden pazarlama yapabilir, ürün ve hizmet kalitesinden taviz vermeyerek, marka itibarını daha uzun süre koruyarak hem ülke hemde firma geleceğine uzun soluklu olarak dinamizm kazandırabilirler.

Marka itibarının, ürün ve hizmet kalitesi temelinde şekillenmekle birlikte, marka tescili ile başladığı da unutulmamalıdır. İtibarlı bir markanın taklit edeni çok olacağından, marka tescil işlemlerinin kısa sürede tamamlanması da, markanın itibar kazanmasında ve taklitlerinden korunarak tüketici gözünde itibar yükselmesi ile sonuçlanacağı unutulmamalıdır.

 

Marka İtibarının Firmalar İçin Önemi

Hizmet ve Ürünlerin itibarına önem veren firmalar, kısa sürede zirveye çıkmak yerine, daha uzun süreli ve kaliteye önem vererek, tüketicideki marka bilinci ve satın alma eğilimlerini yönlendirici etkiler oluşturmayı tercih ederler. Hizmet ve ürün talebi ile ortaya çıkan müşteri istekleri, ancak kalite ve güvenilirlik ile kalıcı olabilir.

Uzun süre ve emek yoğun süreçler ile elde edilen marka itibarı, kalite,  hizmet ve fiyat politikasındaki aksaklık ve bozulmaların, müşteri talebinde kalıcı değişikliklere sebep olabileceği, uzun süreli ve emek harcanarak kazanılan marka itibarının bir anda kaybedilebileceği unutulmaması gerekir.

İtibarlı marka oluşturmak için harcanan işgücü, yatırım ve eforun, gerek ülke, gerek dünya gerekse firma için bir itibarı kaynağı olduğu unutulmadan, ürün ve hizmet sunumuna devam edilmesi, gelecek nesiller açısından önemli ve vazgeçilmez bir değerdir.

Uzman Tavsiyesi:

Marka  Tescili ile markaların hukuki zeminde çok güçlü bir şekilde koruma altına alındığını unutmamalısınız.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr