marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescilinde Benzerlik Kavramı

Firmalar markalarını güçlendirmek ve firmalarını büyütmek amacıyla Marka Tescil yaptırmaktadırlar. Bunun gibi sağlanan daha birçok yarar ve koruma daha vardır. Bunlardan yararlanırken öncelikli dikkat edilmesi gereken kavram Marka Tescil Belgesi edinilirken başvurulan sınıf kavramıdır. Türkiye’nin taraf olarak kabul ettiği uluslararası “Marka Tescilinde Eşyaların ve Hizmetlerin Uluslararası Sınıflandırılmasına ilişkin Nice Anlaşması” mevcuttur. Bu anlaşma doğrultusunda Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan bir Mal ve Hizmet Sınıflandırması listesi vardır ve Marka Tescil başvurusu yapılırken öncelikle söz konusu ürünün bu sınıflardan hangisine girdiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

marka tescilinde en ucuz fiyat

marka tescilinde en ucuz fiyat

Söz konusu mal ve hizmet sınıflandırması 2015 tebliği ile yenilenmiştir ve ayrıca 45 adet sınıf içermektedir. Bu sınıflar birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmamaktadır ve dahil olan ürünler birbirleriyle iç içedir. Bu şekildeki sınıflandırmanın yapılması ve Marka Tescili yapılmadan önce sınıflardan birinin belirlenmesi hususu, Marka Tescil Belgesi sahibine sağlanan korumalarda önem teşkil etmektedir.

Benzerlik kavramının önem kazandığı alan, Marka Tescil Belgesi sahibinin aynı sınıfta ve benzer niteliklerdeki başka bir ürünün Marka Tescili yapılmasını engelleme hakkıdır.  İşte tescil sahibine tanınan bu hak sebebiyle benzerlik kavramı önem kazanmış, hangi ürünün benzer sayılıp sayılamayacağı ve benzerlik kriterlerinin neler olduğu ortaya çıkmıştır. Tebliğde açıkça koruma sağlayan hakların sınıflarla sınırlandırılmadığının da belirtilmiş olması, söz konusu hakkın sınıf ayrımından çok benzer nitelikte olup olmadığına göre kullanılacağı anlamına gelmektedir. Örneğin “taşıtlar” 12. Sınıfta yer alırken “kara araçlarının bakım ve tamir hizmetleri” 37. Sınıfta yer almaktadır ancak bu sınıflara ait ürünler benzer nitelikte kabul edilmektedir.

Benzerliğe karar verilirken nelere dikkat edilmektedir?

Benzerlik konusunda öncelikli etkiye sahip olan ürünlerin benzer alıcı gruplarına sahip olup olmadıkları, benzer tüketicilere hitap edip benzer tüketici ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığıdır.  Bunun yanında piyasadaki söz konusu ürünün algılanma şekli, kullanım yöntemleri ve hedefledikleri halk kesimi, dağıtım kanallarının ortak olması, son kullanıcılarının nitelikleri, kullanım amaçları ve bir ürünün diğerini tamamlama niteliğine sahip olması, benzer ihtiyaçları giderme niteliğine sahip olmaları ölçütlerine bakılarak Marka tescili yapılmak istenen ürünün Marka Tescil Belgesi sahibi olan ürünle benzer nitelikte olup olmadığına karar verilmektedir.

Marka Benzerlik Araştırması Nasıl Yapılır?

Marka tescil öncesi, marka benzerlik araştırması yapmak gereklidir. TPE marka veritabanında yapılacak olan, Marka benzerliği kriterlerine uygun bir araştırma, marka tescil edilebilirliğinin önemli bir göstergesi olacaktır. Uzman kadromuzun size sunacağı,marka benzerlik araştırması için ücret alınmamaktadır.

İşte marka tescili nde devlet desteğinden faydalanan firmaların bazıları…

 
merakli minik anaokulu marka tescil
loopar marka tescil
veraplus marka tescil
inndir marka tescil
escape point marka tescil
my kelime marka tescil
gimoka marka tescili
atolye15 marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
visiomed marka tescil
lidolife marka tescil
mea villa marka tescil
toros akü marka tescil
hesapno marka tescil
hasan zahir marka tescil
avisena marka tescil
verifi marka tescil
gugu marka tescil
leddeposu marka tescil
mary klein marka tescil
arge robotik marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
Mutedoor marka tescili
analora iç giyim marka tescili
toymak marka tescili
orbido marka tescil
Nado yapı marka tescili
monofe marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr