marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tesciline Hukuki Bir Bakış

Kanunlar bir yandan toplumun gelişmesi amacıyla olması gerekeni içerirken bir yandan da gelişen ve değişen ortama uyum sağlamak amacıyla yenilenmektedir.

Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke şartlarında her geçen gün firmalar yeni ürünleri piyasaya sunmakta, toplum ihtiyaçları arttıkça bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla piyasalar oluşmakta ve çeşitlenmektedir. Bu şekilde suiistimale oldukça açık bir ortamda Marka Tescil, firmalara kendi markalarını sahiplenmeleri amacıyla hukuki korumalar sağlayan bir kurumdur.

Marka Tescil Belgesi edinmenin firmalar açısından hayati bir öneme sahip olmasının yanında, devlet ve ekonomi açısından da düzenli ve güvenli bir ortamın elde edilebilmesi bakımdan birçok faydası vardır. Bu sebeple hem firmaların büyümesi hem de güven içerisinde bir piyasa ortamının sağlanabilmesi açısından Marka Tescili devlet tarafından da teşvik edilmektedir.

Firmaların Marka Tescili korumalarından faydalanabilmesi için Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan bir mal ve hizmet sınıflandırması listesi mevcuttur. Bu liste 2015 tebliği ile yenilenmiştir ve 45 adet sınıf içermektedir. Bu sınıfların manası Marka Tescili yaptırmak isteyen firmalara sunulan hakların, diğer yandan bir haksızlığa sebebiyet vermemek amacıyla sınırlandırılmasını sağlamaktır. Marka Tescil Belgesi sahipleri tescil ettirilen markanın ait olduğu sınıfta, kendi ürünleriyle aynı niteliklere sahip başka bir ürünün Marka Tescil Belgesi edinmesini engelleme hakkına sahiptir. Bu sayede firmaya tanınan tekel hakkı olarak nitelendirilen bu tek olma hakkı ürün veya hizmetinin ait olduğu sınıfla sınırlandırılmaktadır. Bu şekilde diğer firmalar açısından bir hak kaybı doğması engellenmektedir.

Marka Tescili ile sağlanan hukuki korumalar nelerdir?

Marka Tescil Belgesi ile firmalar yukarıda bahsetmiş olduğumuz ait olduğu sınıfta tekel hakkına sahip olduğu gibi, markasına yönelik her hangi bir haksız tecavüzün engellenmesi, bu haksız tecavüz sebebiyle maddi tazminat hakkı kazanması durumu söz konusu olmaktadır. Ayrıca piyasaya sunulan taklit ürünlerin toplatılmasını veya üretilen taklit ürünlerin engellenmesini de sağlama hakkı doğmaktadır. Bu haklar haksız rekabet hükümlerine dayanarak dava açma yöntemiyle kullanılabileceği gibi Marka Tescil Belgesi ve hukuka aykırı durumu ispatlayıcı bir belge ile cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunularak da kullanılabilmektedir.

İşte marka tescili nde devlet desteğinden faydalanan firmaların bazıları…

 
loopar marka tescil
mea villa marka tescil
veraplus marka tescil
escape point marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
monofe marka tescil
arge robotik marka tescil
mary klein marka tescil
analora iç giyim marka tescili
gugu marka tescil
hesapno marka tescil
orbido marka tescil
toymak marka tescili
atolye15 marka tescil
Mutedoor marka tescili
my kelime marka tescil
gimoka marka tescili
avisena marka tescil
inndir marka tescil
visiomed marka tescil
Nado yapı marka tescili
hasan zahir marka tescil
verifi marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
toros akü marka tescil
lidolife marka tescil
leddeposu marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr