marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Savunma Sanayiinde Fikri ve Sınai Haklar

Bu yazımızın konusunu, son 15-20 yıl içerisinde yavaş fakat emin adımlarla ilerleyen, günümüz savunma ve silah teknolojilerinin en yüksek seviyede takip edildiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin göz bebeği olan savunma sanayi ne ayırdık.

Sektörün en büyük oyuncusu olan Aselsan A.Ş liderliğinde olmak üzere büyük atılımlar kaydeden savunma sanayi sektörü, ürettiği özgün ürünler ve konseptler, ortaya koyduğu fikir ve yan sektörlere sağladığı dinamizm sayesinde çoğu sektörün lokomotifi halini almıştır. Bu sektörde üretilen fikri ve sınai değerlerin koruma altına alınarak taklit edilmesini ve bilgi birikiminin hukuki olarak desteklenmesi amacıyla marka tescil yapılması oldukça önemli bir hale gelmektedir.

Savunma Sanayi sektöründe, her gün yeni gelişmeler olmakta, her an yeni ürünler ortaya çıkmakta, ortaya çıkan bu değerlerin korunması milli kaynakların korunması anlamına gelmektedir. Bütün sektörlerde olduğu gibi burada da, ürün, yenilik, fikir gibi değerlerin takibinin yapılarak, onların milli hafızamıza kazınmasını ve gelecek nesillere aktarımının sağlanması için marka tescil in önemi çok büyüktür.

Ortaya konulan bir fikirle başlayan, ürüne dönüşme süreci oldukça uzun süren ve yatırım gücü gerektiren savunma sanayimizde, sadece marka tescil değil, endüstriyel tasarım tescili, patent ve faydalı model tescili gibi alanlarda da sıkı takip ve her ürün ve fikrin tescil edilerek sahip çıkılması zorunlu bir hale gelmektedir.

Özellikle savunma sanayi sektöründe, tasarlanan ürünlerin pahalı ve karmaşık olması nedeniyle, tasarım aşamasında kalan ve bütçesel nedenlerle gün ışığına çıkamamış, ürün haline getirilememiş konularında ivedilikle ele alınması, sponsor veya devlet destekli olarak ürün haline dönüşmesinin sağlanması gerekmektedir. Böylelikle sahip olduğumuz değerlerin korunması sonucunda, ekonomik ve siyasi arenada ülkelerin güçlenmesi ile sonuçlanacak bir yapıya kavuşulmuş olacaktır.

Özellikle Türkiye Cumhuriyetinin sınırları ele alındığında, nedenli zorlu şartlarda mücadele verildiği unutulmadan, değerlerimizi korumalı ve koruma altına almalıyız. Şirketlerin bünyesinde, marka tescil başta olmak üzere, patent ve faydalı model olabilecek ürünleri ortaya çıkaracak ekiplerin oluşturulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr