marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Şirket Adını Korumanın En Uygun Zamanı

Ticari işletme sahipleri işlerini büyütmek için, güçlenip rekabet piyasasında önemli bir yer edinmek, tanınıp güvenilir bir marka haline gelmek ve ismini duyurmak için çalışmaktadırlar. Şirket adlarını iyileştirmek için bu denli emek harcarken bu emeği ve şirket isimlerini korumaları için en önemli başlık olan Marka Tescil konusunu göz ardı etmektedirler.

Oysa gelişen, değişen ve bilinçlenen dünya şartlarında toplumun da eğitim seviyesi artmakta, hukuksal imkanlar insanlar tarafından daha bilinir hale gelmektedir. Dolayısıyla Şirket Adını Korumanın En Uygun Zamanı. Çünkü Şirket isimleri, firmalara ait markalar bir hukuksal koruma kapsamına sokulmadığında tecavüze ve taklide uygun halde kalmaktadırlar. Bu durumda olan şirket adları haksız rekabetçi bir takım firmalar tarafından kullanılmakta, marka isminden ve gücünden yararlanarak maddi gelir elde etmek ve haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu yüzden bir firmanın şirketi için yapabileceği iyiliklerin en başında o ismi korumaya almaktır.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

Şirket adını korumaya almanın yolu nedir?

Tabiki öncelikle Marka Tescil yoludur. Marka Tescili ile firmalara söz konusu marka üzerinde, o markanın ait olduğu mal ve hizmet sınıfında bir tekel hakkı verir ve bu hak sayesinde Marka Tescil Belgesi sahibi olan kimse, markaya yapılan haksız tecavüzlere karşı bazı hukuksal savunmalara sahip olur, piyasaya yayılan veya üretilen taklit ürünlerin toplatılmasını ve buna engel olunmasını sağlayabilir. Hatta markaya karşı yapılan haksız tecavüz sebebiyle maddi tazminat davası bile açarak gelir sağlayabilir.

Diğer yandan bir marka ancak Marka Tescili yapılarak sadece bir firmaya özgü kılınabilir. Bu şekilde özgün ve kişisel kılınan markalara yapılan yatırımlar Marka değerini arttırır. Marka değeri bir markanın gelecekte elde etme ihtimali güçlü olan parasal kıymetlerin şimdiki parasal değeridir. Yani kaba tabirle bir markanın sadece isminin ederidir. İşte bir firma kendi şirketini güçlendirmek istiyorsa Marka değerinin artmasını sağlamalıdır ki marka değeri sadece parasal bir değer anlamına gelmez. Aynı zamanda toplumun güvenini, markaya olan rağbetini de içinde bulundurur ve Şirketler için marka değerinin artması mutlaka Marka Tescil Belgesi edinerek ulaşılabilecek bir hedeftir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr