marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Teknolojik Yeniliklerinizi Marka Tescil İle Koruyun

Gün geçtikçe ülke olarak nüfusumuz artmakta, nüfus artışıyla birlikte de ihtiyaçlar, çeşitlilikler ve yenilikler ortaya çıkmakta. Her gecen gün gelişen teknoloji, bir yandan çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılarken bir yandan da büyük bir ticari sektör haline geldi. 

Teknolojik yeniliklerin bu ticari sektörde sahiplenebilmesi, diğer bir değişle teknolojik yeniliğinizin size ait kılınabilmesi için yapılması gereken ilk ve en önemli işlem Marka Tescil işlemidir. Marka Tescil Belgesi edinmenin firmanız açısından teknoloji sektöründe gelişip büyüyebilmeniz için sağlayacağı çok önemli yararlar vardır.

Marka Tescil adımını atmış olan bir firma ticaret dünyasındaki yarışa rakiplerinden bir kaç adım önde başlar. Bir teknolojik yenilik konusunda ilk önce Marka Tescili yaptıran taraf söz konusu teknolojik yenilik hakkında bir tekel hakkına sahip olur. Bu hakkın tekel hakkı olarak nitelendirilmesinin birçok nedeni vardır. Öncelikle bunların ilk başında gelen neden şudur ki; piyasaya sürmekte olduğu ürün veya hizmet hakkında Marka Tescili yaptırmış olan bir firma, aynı sınıfta başka ve benzer nitelikler taşıyan bir ürünün Marka Tescili Belgesi almasını engelleyebilme hakkına sahiptir. Bu konudaki sınıf kelimesi, Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflandırmasındaki sınıfları ifade etmektedir. Firmalar ürünlerini hangi sınıfa dahil ise o sınıf içerisinde tescil edebilirler ve böylece o sınıfta kendi markaları üzerinde hak sahibi olmuş olurlar. Bu şekilde başka benzer nitelikteki bir ürünün aynı sınıfta Marka Tescili alabilmesini önleyerek önce tescil yapan kişinin markasına zarar gelmemesi, taklit ürünlerle yıpratılmaması ve tek olabilmesi sağlanmak istenmektedir.

Teknolojik yenilikler bakımından Marka Tescili bir kat daha fazla önem taşımaktadır. Teknoloji dünyasında taklit ve benzer ürün oldukça sık rastlanan bir durumdur ve orijinal ve orijinal olmayan ürün ayrımının da en sık görülen piyasalarındandır. Bu sebeple teknolojik yeniliklerinizin maruz kalacağı haksız tecavüz ve taklit durumlarından korunmak için Marka Tescili Belgesi edinerek kendinize hukuksal bir savunma dayanağı oluşturabilirsiniz. Böylece hem haksız fiiller dolayısıyla markanızı koruyabilir hem de haksız rekabet hükümlerinden faydalanarak teknolojik yeniliklerinizin taklit edilmesini ve size ait marka değerinin de yıpratılmasını önlemiş olursunuz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr