marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Tekstil Sektöründe Marka Tescil

Tekstil sektörü son dönemlerde en çok gelişen ve çeşitlenen sektörlerden biri haline geldi. Moda sektöründeki gelişmelerin yanında işinde uzman kişilerin yetişmesi amacıyla meslek liselerinden açılan tekstil ile ilgili bölümlerin de katkılarıyla tekstil sektörü günümüzde en çok rağbet gören sektörlerden biri oldu. Bu sebepledir ki en çok taklit ürünlerin piyasaya sürüldüğü ve en çok rekabetin söz konusu olduğu alanların başında da tekstil sektörü gelmekte. Dolayısıyla Marka Tescil konusunun önemi de tekstil sektöründe firmalar için büyüyüp gelişmenin ve piyasa şartlarının olumsuz etkilerinden korunmanın da bir yöntemi olarak karşımıza çıkmakta.

Marka Tescil Belgesi sayesinde tekstil sektöründeki firmalar ürünlerinin başkaca firmalar tarafından taklit edilmesinin önlenmesi konusunda hak sahibi olurlar. Bu hak dava açarak veya cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunularak kullanılabileceği gibi aynı zamanda sahibine de taklit ürünlerin üretilmesinin engellenmesini, piyasaya sunulan taklit ürünlerin toplatılmasını sağlama ve dava yoluyla maddi tazminat talebi ileri sürme hakları tanımaktadır. Marka Tescili ile firmalar ürünlerini, ait oldukları sınıf içerisinde resmi olarak sahiplenmiş olurlar.

Marka Tescil yöntemi ile sağlanan korumalardan faydalanmak için firmalar öncelikle elden başvuru yöntemiyle belgelerini fiziki olarak teslim etmek veya online olarak başvuru yapmak yöntemlerinden birini seçerek Marka Tescil başvurusu yapabilirler. Bu başvurunun yapıldığı andan itibaren Marka Tescil Belgesi tarafından sağlanan korumalar başlamaktadır diğer bir değişle korumalarından yararlanabilmek için başvuruyu yapmış olmak yeterlidir.

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken ve yerine getirilmesi gereken bir çok prosedür ve katlanılması gereken bir takım maddi külfetler vardır. Marka Tescili süreci boyunca hata yapmamak amacıyla alanında uzman kişilerden veya yardımcı kuruluşlardan yardım almakta fayda vardır çünkü süreç boyunca atılacak adımların geri dönüşü olmadığından yanlış bir hamle firmalara zaman kaybı ve maddi kayıplara sebep olabilir.

Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren firmalar için Marka Tescili konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus da sınıf tespitidir. Marka Tescil Belgesi söz konusu ürünün dahil olduğu mal ve hizmet sınıfı kapsamında edinilmektedir ve bu sebeple firmalar tarafından tekstil ile ilgili doğru sınıfın seçilmesi önem arz etmektedir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr