marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Tescilli Marka Kullanımının Ticari Hayattaki Önemi Nedir?

Piyasaya sunulan markasız bir sanayi malı yoktur. Tescilli veya tescilsiz bir marka (marka gibi kulanılan bir şirket adı) muhakkak vardır.

Marka, bir firmanın ticari yaşamı boyunca ürün ve hizmetine verdiği addır. Her 10 yılda bir yenilenmek kaydıyla, marka tescili ömrü sınırsızdır. Ayrıca marka bir sınai mülkiyet hakkı olarak, mirasa, satış ve devir, rehin, haciz, teminat vb. işlemlere konu olabilen bir Sınai Haktır.

Marka hakkı, gayrimenkul tapusu gibi tescil ile kanuni koruma altına alınan bir haktır.

Marka Tescili ve tescilli marka kullanımı, marka hakkına tecavüzler ve taklitlere karşı yasal koruma sağlar. İşletmelerin yurtiçi ve yurtdışındaki serbest dolaşımı ve satışı için süresiz pasaport görevi ile hata yapmayan bir koruma sağlayan marka tescili ile gümrüklerde ve pazarda mallara el konulamaz, tescilli markayı taklit edenlere tescil hakkı sebebi ile engel olunabilir.

Markanın tescilsiz olması halinde yurtiçi ve yurtdışındaki malların hiçbir garantisi yoktur. Her an benzer bir tescilli marka sahibi tarafından toplattırılabilir, gümrüklerde el konulabilir, maddi veya manevi tazminat ve ceza davaları ile marka sahibi cezalandırılabilir.

Bu özellikleri ile marka, pazara sürülen malın sahibidir, klavuzudur, taşıyıcısısır, koruyucusu ve güven kaynağıdır. Malın bulunabilmesi için değişmez bir adres sağlayan maka tescili, markanın en güvenilir sığınağıdır.

Sonuç olarak, bir işletmenin mallarının markasız olmaması gerekir ve bunun neticesinde de marka tescilsiz olmamalıdır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr