marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Uluslararası Marka Tescilinin Önemi ve Gerekliliği

Uluslararası Marka Tescili özellikle ihracat yapan firmalar için önemli ve gereklidir.  Marka Tescil sonucu sağlanan faydaları elde etmek ve bununla sağlanan korumalardan yararlanmak, firmaların büyüyüp güçlenmesi ve uluslararası alanda marka değeri taşıması için ilk başta atılması gereken ve en önemli adımdır. Uluslararası Marka Tescili ile firmalar kendi ürünlerinin taklit edilmesini, taklit ürünlerin üretilmesini ve piyasaya sunulmasını engelleme, piyasadaki taklit ürünlerin toplatılmasını sağlama hakkını kazanmaktadır.

uluslararası marka tescil uzmanı

uluslararası marka tescil uzmanı

Uluslararası Marka Tescil Belgesi edinmek ne kadara mal olur?

Uluslararası Marka Tescili yaptırmak isteyen firmaların katlanması gereken birkaç başlık altındaki farklı maddi külfetler bulunmaktadır. Başvurunun çeşidine göre ödenen temel harç miktarı mevcuttur. Daha sonra başvurulan Marka Tescil için seçilen ülke sayısına ve ülkelerin belirlediği miktarlara göre ödenmek zorunda olunan ücretler vardır. Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruyu WIPO’ ya iletmesi amacıyla ödenen bildirim ücreti söz konusudur. Görüleceği üzere bu gibi ayrı başlıklar altındaki ücretler sebebiyle önceleri Uluslararası Marka Tescil Belgesi edinmek isteyen firmaların büyük miktarlarda ödemeler yapması gerekmekteydi. Özellikle birden çok ülkeye ihracat yapan firmalar için her ülke başına ödenmek zorunda kalınan miktarlarla birlikte bu maliyetler hayli yüksek tutarlara erişiyor idi.

Ülkemiz 01.01.1999 tarihi itibariyle “Madrid Protokolü” ne taraf olmuştur. Madrid Protokolü’ne taraf olan en son Azerbaycan’ın da katılımıyla 71 üye mevcuttur. Bu Protokole taraf olmanın ve üye devletler arasında olmanın faydası ise Marka Tescil başvurularında ülke başına ödenmek zorunda olunan miktarlardan kurtulmaktır. Bu sayede üye ülkelerde ihracat yapan firmalar kendi markaları üzerinde en uygun fiyatlarla Marka Tescil Belgesi edinebilmektedirler.

Uluslararası Marka Tescili başvurusu nereye yapılmaktadır.

Uluslararası Marka Tescil Belgesi başvurusu yapılması gereken kurum WIPO yani Uluslararası Fikri Mülkiyet Örgütü’dür. WIPO’ nun merkezi İsviçre’dedir. Bu sebeple yapılacak başvurular Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmakta, başvuru WIPO’ ya TPE aracılığıyla iletilmektedir. Ancak bu sebeple WIPO’ ya ödenmesi gereken belirli bir miktarda Temek Harcın yanında Türk Patent Enstitüsü’ne de WIPO’ ya bildirim ücreti olarak 200 TL miktarlarında bir ücret ödenmektedir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr