marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Üret, Tescille, Kazan

Rekabet ortamının hayli kızıştığı bu son dönemlerde Marka Tescili konusu da fazlasıyla önem kazanmaktadır. Öyle ki Türk Patent Enstitüsü dahil Marka Tescil için yapılan sınıflandırmayı yenilemiş, konuyla ilgili mevzuat da gelişen koşullara göre geliştirilip yenilenmeye, piyasa koşullarına uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Firmalar büyüyüp gelişmek için birçok yöntem geliştirmekte gelecek planlamaları yapmaktadırlar. Ancak bütün bunların yanında en önemli adımın Marka Tescil konusu olduğunu gözden kaçırabilmektedirler. Oysa üretimden sonraki adım üretilen mal veya hizmetin Marka Tescili faydasını da edinebilmektir. Bu sayede ürün en basit tabiriyle sahiplenilmiş olur. Yani firma, ürününün bulunduğu sınıfta o marka üzerinde söz sahibi olur ve başka firmalarca aynı sınıfta benzer niteliklerde bir ürünün Marka Tescili yapılmasını engelleme hakkına sahip olur.

“Üret” başlığında Marka Tescili

Üretmek konusu mal veya hizmet şeklinde olabilir. Bu ürünün Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenen mal ve hizmet sınıflandırması listesinde hangi sınıfa dahil olduğunun tespiti gereklidir.

“Tescille” başlığında Marka Tescili

Ürünün hangi sınıfta olduğu tespit edildikten sonra Marka Tescil Belgesi başvurusu belgeleri elden getirmek suretiyle fiziki olarak da yapılabileceği gibi, online olarak da yapılabilmektedir. Bu süreç bir takım maddi külfetlere katlanmayı gerektirmektedir ancak tescil sayesinde edinilen haklar bu maddi külfetlerin yanında firmalar tarafından önemsenmemesi gereken miktarlardır.

“Kazan” başlığında Marka Tescili

Marka Tescil Belgesi edinmek firmalar açısından aynı zamanda hayli kazançlı bir durumdur. Bunun iki sebebi vardır. Firmalar olası müdahaleler sonucu maddi kayba uğrama tehlikesinden korunmuş olur. Örneğin maddi tazminat davası açılması, taklit ürünlerle markanın yıpratılması gibi müdahaleler önlenir. Ayrıca ileride kendi tescilli markalarına olabilecek müdahaleler sebebiyle kazanç elde edebilirler. Örneğin haksız rekabet hükümlerine dayanarak maddi zarar tazminatı talep edebilirler. Diğer yandan şunu da belirtebiliriz ki Marka Tescili yapılması sebebiyle taklit markalar engelleneceğinden ve firma sahibine bir koruma alanı oluşturulacağından bu durum aynı zamanda firmanın üretimde bulunduğu markanın Marka Değerini de yükseltmiş olur. Yani sadece markanın isminin karşılık geldiği miktar da büyük kazançlar getirebilecek seviyelere gelebilir.

İşte marka tescili nde bizi tercih eden firmalardan sadece bir kısmı

 
arge robotik marka tescil
mary klein marka tescil
toymak marka tescili
hesapno marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
leddeposu marka tescil
Mutedoor marka tescili
toros akü marka tescil
analora iç giyim marka tescili
hasan zahir marka tescil
visiomed marka tescil
orbido marka tescil
mea villa marka tescil
verifi marka tescil
gugu marka tescil
gimoka marka tescili
avisena marka tescil
atolye15 marka tescil
loopar marka tescil
monofe marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
my kelime marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
escape point marka tescil
inndir marka tescil
Nado yapı marka tescili
veraplus marka tescil
lidolife marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr