marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Yeniliğinizin Gücünü Marka Tescil İle Koruyun

Bilindiği gibi yeni bir icat bulmak, bu icadı kendinize ait kılabilmeniz için patenti alınması gereken bir şeydir. Aksi takdirde her firma ve herkes tarafından sahiplenilebilir veya seri üretimi yapılarak fikrin kazancından yararlanılabilir. En önemlisi bu durum meşrudur ve karşı çıkmak için faydalanabileceğiniz bir hukuki korumanız yoktur.

İşte firmanızda, ürettiğiniz ürün veya sunduğunuz hizmetlerdeki yenilikleri koruyabileceğiniz yöntem de Marka tescil yapmaktır. Bu sayede yeniliklerinizin gücünü koruyabilir, onu sahiplenebilir ve sonuçlarından yararlanabilirsiniz.

marka tescilinde en iyi fiyat

marka tescilinde en iyi fiyat

Marka Tescili ile yenilikler nasıl korunur?

Marka tescil yöntemi sayesinde markanızın ait olduğu sınıfta, onunla benzer nitelikteki ürün veya hizmetler Marka Tescil Belgesi edinme hakkını kaybederler. Yani önce tescil yapan sonrakilere engel olur. Bu durum marka üzerinde tekel hakkına sahip olmak olarak ifade edilmektedir. Bunun sebebi Marka Tescili sayesinde diğer tescillerin engellenmesini sağlayan bu hak ve elinde Marka Tescil Belgesi bulunduranların yararlanabileceği korumalardır. Bu korumalar ise markaya yapılan haksız tecavüzleri ünlemek ve ortaya çıkabilecek taklit ürünlerin engellenmesini sağlamaktır. Böylece Marka Tescili ile güçlendirilmiş yeniliğiniz, herkese karşı ileri sürebileceğiniz ve yalnızca size ait olan özgün bir mal veya hizmet haline gelmektedir.

Marka Tescili yapılmaması ne gibi sonuçlar doğurur?

Marka Tescil Belgesi olmayan firmalar, ürünlerinin taklitlerinin yayılmasını, benzer nitelikte başka ürünlerin üretimi yapılarak piyasaya sürülmesini, kendisinin sahip olduğu yeniliğin maddi kazançlarından başkalarının faydalanmasını izlemek durumundadır. Çünkü Marka Tescili var olmadan mal veya hizmet üzerinde doğmayacak birçok hak ve koruma söz konusudur. Firmaların bunlardan tescilsiz yararlanması söz konusu değildir.

Marka Tescil konusunda sağlanan hak ve korumaların yanında, bu hak ve korumaların nasıl, ne şekilde ve nerelere başvurmak suretiyle kullanılabileceği hususu da önemli bir noktadır. Elinde Marka Tescil Belgesi bulunduran kimsenin iki seçeneği vardır ve bu seçenekler Marka Tescil Belgesi ile Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmak ya da haksız rekabet hükümlerine dayanarak mahkemede dava açmaktır.

Markanızla farklılaşmak, size ait yenilikleri sahiplenerek onların sunmuş olduğu çıkarlardan faydalanmak istiyorsanız, Marka Tescili bunu sağlayacak öncelikli fırsattır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr