marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Yiyecek İçecek Sektörü Marka Tescil

Marka Tescil, tescil edilmek istenen marka adı altında üretilen ürün veya hizmetlerin ait olduğu sınıflar kapsamında yapılmaktadır. Diğer bir deyişle Marka Tescil Belgesi, belirli bir sınıf ile yapılarak belge sahibine de bu sınıfla ilgili olmak üzere bir koruma ve yararlanma hakkı sağlamaktadır. Bu konuda Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan bir mal ve hizmet sınıflandırılması listesi mevcuttur. Bu listede 45 adet sınıf mevcuttur ve 2015 tebliği ile son dönemdeki piyasa şartları, teknolojik yenilikler ve uluslararası protokoller doğrultusunda yenilenmiştir.

TPE tarafından oluşturulan bu 45 adet sınıf birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmamakta ve bazı konularda birleşmektedirler. Yani bazı ürünler aynanda birden çok sınıfa dahil olabilmektedir. Ayrıca Marka Tescil ile sağlanan korumaların sınırı da bu sınıflar ile çizilmemekte, ürünlerin benzer nitelikte olup olmadığına göre belirlenmektedir.

yiyecek içecek sektöründe marka tescil sınıfları

yiyecek içecek sektöründe marka tescil sınıfları

Yiyecek ve içecek sektöründe Marka Tescili konusuna gelince, TPE tarafından yapılan sınıflandırmanın 29, 30, 31, 32 ve 33. Sınıfları yiyecek ve içecek sektöründeki ürün ve hizmetleri kapsamaktadır. 29. Sınıf kümes hayvanları, balık gibi hayvanlardan elde edilen ürünleri ve işlenmiş et ürünlerinin yanında bakliyat, hazır çorbalar zeytinler gibi ürünleri de kapsamaktadır. 30. Sınıf daha çok içecekler ile pastacılık ve fırıncılık mamulleri gibi ürünleri kapsamaktadır. 31. Sınıfta ise işlenmemiş tarım ve bahçecilik ürünleri yer almaktadır. 32. Sınıfta bira, maden suları, meyve suları alkolsüz enerji içecekleri yer alırken 33. Sınıfta ise biralar hariç alkollü içecekler yer almaktadır.

Marka Tescili yapılmak isteniyor ve marka yiyecek ve içecek sektöründe bulunuyor ise Marka Tescil Belgesi edinilecek sınıf bu sınıflardan biri olacaktır. Ancak burada konu hakkında kısmen bilgi sahibi olunabilmesi için söz konusu sınıflar başlıklar halinde sayıldığından gerekli bilgiyi edinmek için yeterli değildir. Ayrıca bu sınıf tespiti konusu Marka Tescili hususunda en önemli aşamalardan biridir. Bu süreçte yapılan yanlış hamlelerin geri dönüşü mümkün olmadığından fazladan bir masrafa katlanmak zorunda kalmamak ve zaman kaybına uğramamak amacıyla sınıfın doğru tespit edilmesi için detaylı inceleme yapmak hatta mümkünse yardımcı kuruluş veya alanında uzman kişilerden yardım almak gerekmektedir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr