marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Yurtdışı Marka Tescili

Türkiye’den yurtdışı marka tescili nde bulunabilmenin ilk şartı, Türkiye’de yerel  bir marka başvurusu nun bulunmasıdır.

Uluslararası marka başvurusu nun bağlı olduğu ilkeler vardır. Bu ilkelerden başlıcası yurtdışı marka başvurusunun Türkiye’deki yerel başvuruya bağlılığı ilkesidir. Bu ilke beraberinde Türk Patent Enstitüsünde gerçekleştirilmiş marka başvurusunda bulanan mal ve hizmet listesinin yurt dışı marka başvurusunda daraltılabileceği ama genişletilemeyeceği, TPE de kayıtlı marka örneğinin yurtdışı başvurusunda kullanılabileceği ama değiştirilemeyeceği, Türkiye deki başvuru reddedildiğinde yurt dışı marka başvurusunun da kendiliğinden reddedilmiş sayılacağı sonuçlarını doğurur.

Madrid protokolünün pratik sonuçlarından en önemlisi zaman ve giderlerden tasarruf sağlamasıdır. Yurt dışından bir marka vekili tayin edip, hem başvuru hem tescil ücreti ödemek yerine Madrid sisteminin avantajlı tarifesinden yararlanıp Türkiye dışında vekil ücreti ödemem gereksiniminin olmamasıdır. Üstelik Madrid Sistemi aracılığı ile yapılan Uluslararası marka başvurularında marka tescil ücreti ödenmemekte sadece makul başvuur giderleri ödenmektedir. Gider hesabında seçilen ülkeler, ülke sayısı, başvuru sınıf sayısı, başvurunun figüratif eleman içerip içermediği,logonun renkli olup olmadığı etkili olmaktadır.

Türkiye dışında ticari yatırım düşünen, Türkiye de marka başvurusu bulunan kişi ve şirketlerin Uluslararası Madrid Protokolü aracılığı ile uluslarası marka tescili nde bulunmaları menfaatleri icabıdır; ki yatırım yaptıkları ülkede bir başkasının tescilli hakları ile çatışma olmasın, yatırımları heba olmasın.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr