marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Barkod Alma

Bu makalemizde sizlerle, ürün ve hizmet sunan firma ve üreticilerin vazgeçilmezi olan barkod alma konusunu paylaşacağız.

Barkod hayatımızı bir bakıma kolaylaştıran, alışverişlerimizi pratik hale getiren çok önemli kolaylıklardan biridir. Ürünlerin üzerinde yer alan beyaz zemine ince ve kalın siyah çizgilerden oluşan kısım ürünün barkodunu oluşturmaktadır. Barkod ile ürünler kolayca tanımlanarak bilgisayar ortamına tek tek bilgilerinin girilmesi yerine barkod okuyucu denilen bir cihaz yardımıyla okutularak sadece birkaç saniye içerisinde tanımlanabilmektedir. Barkod sisteminin sağladığı diğer bir kolaylık ise bu sistemin bazı satış ve muhasebe programlarıyla birlikte çalışabiliyor olmasıdır. Bu ise takip sistemini de kolaylaştırmakta barkod alma konusunun önemini son günlerde çok daha fazla arttırmaktadır.

barkod alma kampanya

Barkod görüntüsünün alt kısmında yer alan uzun numaralar dizisinden aynı zamanda ürünün üretim ülkelerini de öğrenebilmek mümkündür. Başlangıcında yer alan ilk haneleri sayesinde barkodun verildiği ülkeyi öğrenebiliriz. Örneğin Türkiye’nin barkod numarası 869’dur. 50 ise İngiltere’nin barkod numarasıdır. Barkotsuz ürünler satın almamaya dikkat etmek gerekir çünkü barkod ürünlerin kimliği anlamına gelmektedir ve kimliksiz ürünler güven teşkil etmezler. Sağlıklı ve güvenilir ürünler tüketmek amacıyla da barkotlu ürünler tercih edilmelidir. Bunun yanında bazı ürünlerin üzerinde barkod yer almasa da bunlar satıldıkları marketlerde kayıtlıdırlar. Örneğin ekmek, üzerinde barkodu olmasa dahi sisteme belli bir barkod numarası ile kayıtlı olduğundan satın alınırken okutulamasa da barkod numarası sisteme girilerek tanımlanması sağlanmaktadır.

Barkod Alma Aşamaları Nelerdir?

  • Barkod alım için gerekli evrak ve belgelerin tamamlanması
  • Barkod türünün belirlenmesi ve gerekli harç miktarının hesaplanarak ödenmesi
  • Barkod alma başvurusunun yapılması
  • Barkod tescil başvurusundan yaklaşık 2-4 hafta sonrasında tescilli barkodun başvuran kişi yada firmaya tahsisi

NOT:Barkod numarası yıllık olarak güncellenmesi gereken bir numaradır. Her yıl harç miktarının ödenmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

Barkod alma işlemi için yapılması gereken başvuru Türkiye Odalar Birliği MMNM(Milli Mal Numaralama Merkezi)’ye yapılmaktadır. Buraya müracaat edilerek barkod tescili yapılmakta ve ürünü tanımlayacak bir barkod numarası edinilebilir. Bunun için müracaat esnasında teslim edilmesi gereken birçok belge bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için veya konu hakkında uzman kişilerden yardım almak barkod almayı düşünen kimselere fayda sağlayacak ve doğru adım atarak süreci tamamlamasını kolaylaştıracaktır.

Barkod numarası aldıktan sonra devreye barkodları yazdırma işlemi girmektedir. Bunun için ise var olan ve kullanılan birçok program mevcuttur. Bu programlar da sizlerin seri bir şekilde barkod çıkartarak ürünlerinizi kimliklendirebilmeniz ve sisteme girişini yapabilmeniz konusunda yardım sağlayacak bu işinizi de pratik ve hızlı hale getirecektir. Size uygun barkod yazdırma programını bulmak için de küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr