marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Coğrafi İşaret Tescili

Bundan önceki makalelerimizdeki coğrafi işaretler yazı dizimiz kapsamında, coğrafi işaret kavramını ve önemini ele almaya çalıştık. Bu yazımızda sizlere coğrafi işaret tescili konusunda başlangıç düzeyinde bilgi vermeye çalışacağız. Daha detaylı bilgi almak için uzman vekillerimize danışabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

coğrafi işaret tescili

coğrafi işaret tescili

Kısaca özetlemek gerekirse coğrafi işaret, ticari olarak üretilen ve kar edinmek amacı taşıyan malların, ait olduğu yöre, üretim tekniği ve gerçek sahiplerini korumak, ayırt edilmesini sağlamak üzere işaretlenmesi ve koruma altına alınmasını sağlayan haklardır.

Coğrafi işaret tescili, koruma altına alınacak ürün kalitesi,  ürün standardı ve üretim yöntemlerindeki gelenekselliği korumak için gereklidir. Ürüne kimlik katan üretim yöntemleri ve ürüne pazar değeri katan yöre kimliğini koruyan Coğrafi işaretler, yöreye ait bu değeri yine yöreye ait ortak bir değer olarak koruma altına alarak yöresel kalkınma modeline ve ülke ekonomisine destek sağlar

Coğrafi işaret tescili sayesinde tüketiciler, piyasalarda gördükleri yöresel ürünleri, yöreye duydukları güven sayesinde, benzer ürünlere tercih ederler. Ürettiği kaliteli ürünler sayesinde kimliklerini koruyan ve müşteri gözünde zirveye çıkan yer adlarının, coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınması, hem bölge halkının çıkarlarını koruyacak, hemde olası bir sahteciliğin önüne geçecektir.

Kırsal menfaatleri koruyarak yöreye ekonomik gelişmişlik sağlayan coğrafi işaret korumasının faydasından birisi de, coğrafi işaret ile sağlanan şartlara uymayan sahte ürünlere izin vermeyerek, son kullanıcılar olan tüketicilerin korunmasına destek olmaktır.

Kimler Coğrafi İşaret Tescil Başvurusu Yapabilir?

Coğrafi işaret tescil başvurusu, ürünün üreticisi, tüketici dernekleri, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılabilir.

Coğrafi İşaret Tescili Başvurusu  Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Coğrafi işaret tescili başvuru formu doldurularak, tescili talep edilen menşe yada mahreç adına ait örnek eklenir. Başvuru ücreti TPE ye ödendikten sonra, dekontu ibraz edilir. Ürüne ait teknik bilgiler, üretim yöntemleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri sunulur.

Ürünün benzer ürünlerden farkını ispat eden bilimsel raporlar, yöreye ait tanımlayıcı bilgiler, ait olduğu yörenin ismiyle tanındığını kanıtlayan bilgi, belge, makale, gazete yazısı gibi somut deliller gerekir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr