marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Fikirler Nasıl Tescil Edilir?

fikirlerinizi marka tescil ile koruyun

fikirlerinizi marka tescil ile koruyun

Gün geçtikçe değişen ve gelişen ülkemiz şartlarında her geçen gün yeni ihtiyaçlar meydana gelmekte, bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla da yeni fikirler ortaya çıkarılmaktadır. Bu fikirlerin sahiplenilmesi ve bu fikirler üzerinde hukuksal bir yararlanma ve koruma hakkına sahip olunması ise tescil ile mümkündür. Ancak fikirlerin tescili kavramı Marka Tescil kavramından biraz daha geniş ve kapsamlı bir kavramdır.

Fikirlerin Tescili konusunda Fikri mülkiyet haklarının ayrıldığı 2 kolu iyi bilmek gerekmektedir. Bunlar Telif hakları ve Sınai Mülkiyet haklarıdır. Telif hakkı, eser sahiplerinin eserleri üzerindeki haklarıdır. Bu hakkın doğması için tescil şart değildir, eserin meydana gelme anından itibaren koruma başlamaktadır. Ancak sınai mülkiyet haklarının Türk Patent Enstitüsü gibi kuruluşlarda tescil ettirilmeleri gerekmektedir. Sağlanacak korumalar ancak tescil meydana geldikten sonra başlamaktadır. Sınai Mülkiyet kategorisinde ise model tescili,  Marka Tescil ve Tasarım tescil gibi alanlardaki fikirler koruma altına alınabilmektedir.

Anlaşılacağı üzere fikri mülkiyet haklarının, sınai mülkiyet kategorisinde yer alan marka konusu üzerinde resmi sahiplik kazanarak hukuki korumalardan yararlanabilmek de Marka Tescil Belgesi edinme ile mümkündür. Marka Tescili ile firmaların veya kişilerin, markaları üzerindeki yazılı isim şeklindeki veya bir sembol, amblem gibi şekillerdeki fikirleri tescil edilmiş olmaktadır. Bu sayede Markanın ait olduğu ürünün bulunduğu mal ve hizmet sınıfında başka bir ürünün benzer niteliklerde bulunması halinde o marka ile Marka Tescil Belgesi edinmesi engellenebilir hale gelmektedir. Buna Marka Tescili ile tescil sahibine tanınan tekel hakkı da denmektedir. Bunun sebebi söz konusu markaya ait fikir ilk olarak kim tarafından kullanılmaya başlandıysa o firma veya kişinin marka üzerinde sahiplik kazanmasını sağlayarak bir takım korumalar tanınmak istenmesidir.

Marka Tescili ile fikrin ait olduğu marka ve markanın ait olduğu ürüne karşı söz konusu olabilecek her türlü haksız tecavüz engellenmektedir. Marka Tescil Belgesi sahibine bu tecavüzler sebebiyle taklit ürünlerin üretilmesini ve piyasaya sunulmasını engelleme, piyasaya sunulan taklit ürünlerin toplatılmasını sağlama ve ayrıca doğabilecek maddi zararlar sebebiyle haksız rekabet hükümlerine dayanarak maddi tazminat davası açabile hakları sağlanmaktadır.

2 Comments
  1. 2012 yılında kendi fikrim olan projemi ( özünü anlatan kısa bir yazı ile ) notere onaylattım. Bu fikrimi hayata geçirmek için Ar-ge yapılması gerekiyor ancak maddi imkanım olmadığı için henüz bir başlangıç yapamadım. Sizden istediğim bu fikrimi bir gün başkaları ortaya çıkarıp hayata geçirirse benim bir hakkım olurmu.

    Saygılarımla

    İskender Düzgün GSM: 532 541 42 41

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr