marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Nedir, Markanın Unsurları Nelerdir?

marka tescili ve unsurları

marka tescili ve unsurları

Marka tescil, mal ve hizmetleri birbirinden ayırt etmeye yarar. Ticaret Unvanı, bir ticari işletmenin sahibini bir başka ticari işletme sahibinden ayırt etmeye yarar. Ancak bir ticaret Unvanının da marka tescili yapılmasına engel yoktur.

Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşulu ile, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Bu tanımdan, marka tescil için üç unsur çıkmaktadır; İşaret, ayırt edici nitelik ve teşebbüs(işletme)

Marka Nedir?

Kişilerin, işletmelerin ürün ve ticari faaliyetlerini başkalarının mal ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan yazı ve/veya şekille ifade edilebilen bir haldir.

Marka esas anlam ve korumasını tescille kazanırken, tescilsiz korunan markalar da vardır. Tescilsiz korunan markalar tanınmış markalardır. Tanınmış marka, tüm dünyada herkes tarafından bir reflex gibi algılanıp bilinen markalardır.

Marka korumasında tescil esas ise bile tanınmış markalar ile tescil başvurusu yapılmış markaların hakları yarıştığında tescilsiz tanınmış markaların üstün geldiğini söyleyebiliriz. Bir diğer tescilsiz marka koruması yöntemi ise Ticaret Kanunu Haksı Rekabet hükümlerinden faydalanmaktır. Örneğin bir işletmenin unvanını veya ürününü kullanan, taklit eden Haksız Rekabet hükümlerine göre men(önleme) kararı alınarak durdurulabilir, tazminat ödemek durumunda bırakılabilir. Burada marka tescil sahibi olmanın avantajı hiç bir ispat yöntemine başvurmaksızın hakkını sadece tescil belgesi ile kanıtlayabilmesinde ve bazı ek tedbirleri isteyebilmesindedir. Mesela ürünlerin toplatılması, el konulması ve üzerinde kendine mülkiyet hakkı tanınması talep gibi.

Sonuçta marka bilinci ve marka tescili, kişi ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini diğerlerininkinden farklılaştırarak bir kalite simgesi haline gelmesini sağlamakla sahibine manen bir onur vermekte, hemde ticaret alanında daha güçlü adımlar demektir.

İşte marka tescili nde bizi tercih eden firmaların bazıları…

 
orbido marka tescil
loopar marka tescil
escape point marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
avisena marka tescil
visiomed marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
toros akü marka tescil
hesapno marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
analora iç giyim marka tescili
mea villa marka tescil
gimoka marka tescili
mary klein marka tescil
Mutedoor marka tescili
lidolife marka tescil
verifi marka tescil
toymak marka tescili
monofe marka tescil
hasan zahir marka tescil
veraplus marka tescil
arge robotik marka tescil
gugu marka tescil
my kelime marka tescil
Nado yapı marka tescili
leddeposu marka tescil
inndir marka tescil
atolye15 marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...
2 Comments
 1. Bilgilendirme için teşekkürler. faydalı bir paylaşım olmuş.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr