marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Uzmanlık İster

Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi değerler, firma yada kişileri, gerçek değerlerinden daha değerli hale getirirler. Çünkü;

  • Yaşayan bir varlıktır, desteklendiği ve önem verildiği sürece giderek tanınan ve topluma mal olan bir yapıya sahiptirler
  • Gelişen internet ve erişim kolaylığı sayesinde, siz uykudayken bile size ve şirketinize değer katmaya devam eder.
  • Marka tescili gibi sahip olunan fikri mülkiyet haklarınız, var olan güçlü hukuki koruma sayesinde varislerinize devredilerek nesiller boyu değer kazanır veya başka kişi/kurumlara satılarak değerlendirilebilir.

yeni-bir-marka-tescil.png

Marka tescil ve önemini, sahibine veya şirketine değer katan bir kaç örnekle açıklayalım:

Sıradan bir kola markası ve Coca-Cola nın sahip olduğu Coke markasını ele alalım. Coca-Cola markası, ürettiği malın değerini korumak için, Fikri Sınai haklar kanalını kullandığından, diğer isimlere göre daha değerli hale gelmiştir. Üretiği ürünün formülünü gizlemesi ve farkındalık oluşturan Coke ismini kullanması bir ayırt edicilik olarak ön plana çıkmayı başarmıştır. Diğer sıradan kola firmalarının ürünlerinin de formülü var ancak Coca-Cola nınki gibi gizli olmadığından, benzer etkiyi göstermemiştir. Yine benzer şekilde, diğer kola firmalarının da ismi var ancak, Coke ismi gibi ayırt edici özeliğe sahip değildir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde, hemen herkes kola kelimesini kullanabilir ancak Coke kelimesi, Fikri Sınai haklar açısından koruma altındadır ve kopyalanamaz.

Gerek fikri sınai haklar hukuku gerekse marka tescil, uzmanlık isteyen ve markanızın ayırt ediciliğinin öne çıkarılması gereken bir konudur. Ürün ve hizmetlerinize sizinle birlikte sahip çıkıyor, onlara ayırt edicilik kazandırmak için uzmanlığımızın tüm olanaklarını seferber ediyoruz.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr