marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil ve Markanın İnternet Yoluyla Kullanılması

İnternet ağı sayesinde insanlar birbirlerine uzaklık, ülke sınırlarından bağımsız bir şekilde erişebilmekte, bilgiyi küresel olarak bir noktadan diğerine elektronik olarak hızlı bir şekilde iletebilmektedirler. İnternet’in herkese açık olması ve kullanımının sunduğu imkanlar, fikri ve sınai haklar, marka tescil, alan adı tescili, ticari hukuk gibi daha bir çok alanda karmaşık hukuki durumlara neden olabilmekte, oluşan bu durumlar ülkelerin kendi hukuklarının yanısıra, uluslararası hukuk alanında da işin  içinde çıkılması güç sonuçlara neden olabilmektedir.

Örnek vererek açıklayacak olursak, tanınmış bir oyuncak markası ile ticari veya hukuki hiç bir ilişkisi olmayan ve taklit ürün satan başka bir firma, bu oyuncak markasını veya markanın yanlış yazımını bir internet alan adı olarak tescil etmiş olsun. Orijinal marka sahibi firmanın bir ürününün, arama motorlarında arandığında, taklit ürün üreten firmanın web sitesine yönlendirilmesi ve potansiyel müşterileri orijinal ürün yerine taklit ürünü satın almaya yönlendirmesi durumunda, hukukun ve marka tescil korumasının buna bir çözümü olacak mıdır?

Marka Tescili ve Alan Adı

İnternet alan adları sistemik olarak, birinci derece alan adı ve ikinci derece alan adında oluşmaktadır. Örnek verecek olursak, miltest.com alan adındaki miltest, ikinci derece alan adını, .com ise birinci derece alan adını temsil eder.

Birinci derece alan adları ise, jenerik birinci derece alan adları(.com, .net gibi) ve ülke kodu birinci derece alan adları(.com.tr, .net.tr gibi) olmak üzere iki alt kısımda ele alınmaktadır.

Bu özelikleri ile alan adları, markanın ve marka tescili ile sahip olunan ayırt edicilik, reklam, garanti gibi özelliklerini internet üzerinden yerine getirmeye başlamıştır. Bu durumun farkında olan kötü niyetli kişiler, internet alan adlarını önceden satın alarak, gerçek marka sahibine yüksek fiyatlarla satmakta, marka tanınmışlığından faydalanarak kendi mal ve hizmetlerini internet üzerinden satışa sunmaktadırlar.

Bu şekildeki uygulamalar, rakip firmanın kendi markası ile var olmasını engellemektedir. Hatta kötü niyetli kişiler, alan adını üçüncü şahıslara satarak gelir kapısı oluşturmakta, daha da ileri giderek alan adlarını uygunsuz içerikli sitelerde kullanarak marka kimliğine zarar verebilmektedirler.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve karşılaşıldığında da hukuki koruma altına almak için, marka tescil işlemlerinin en öncelikli olarak ele alınarak gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bundan sonraki yazımızda, markanın, internet alan adı olarak kötüye kullanımı neticesinde ortaya çıkan hukuki durumu ele alacak, alternatif çözüm yöntemleri üzerinde tartışacağız.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
avisena marka tescil
arge robotik marka tescil
mea villa marka tescil
my kelime marka tescil
veraplus marka tescil
mary klein marka tescil
analora iç giyim marka tescili
beyaz tekstil marka tescil
escape point marka tescil
verifi marka tescil
Mutedoor marka tescili
merakli minik anaokulu marka tescil
Nado yapı marka tescili
Atölye Kertenkele marka tescil
gugu marka tescil
atolye15 marka tescil
lidolife marka tescil
toymak marka tescili
gimoka marka tescili
hesapno marka tescil
orbido marka tescil
leddeposu marka tescil
hasan zahir marka tescil
inndir marka tescil
toros akü marka tescil
loopar marka tescil
visiomed marka tescil
monofe marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr