marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır

Marka tescil belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından belirli araştırma ve inceleme süreçleri sonrası verilen bir belgedir. Marka tescil belgesinin verilmeden önce şu süreçlere tabi tutulacağının bilinmesi gerekir.

 1.  Marka tescil başvurusu
 2.  Resmi marka bülteninde yayınlanma süreci
 3.  Süreç boyunca 3. kişilerden itiraz durumu hasıl olmazsa TPE tarafından marka tescil kararı verilir
 4.  Marka Tescil Belgesi için gerekli ücret yatırılarak belge alınır
marka tescil aşamaları ve işlem süreleri

marka tescil aşamaları ve işlem süreleri

İsterseniz şimdi bu adımları daha detaylı olarak inceleyelim. Öncelikle şu konuda bir açıklamada bulunalım, Tüm bu süreç Türk Patent Enstitüsü tarafından yönetiliyorsa patent şirketlerinin veya marka tescili yapan şirketler niye var sorusu gelebilir aklınıza bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit siz bu süreç boyunca hiçbir resmi işlem ile uğraşmıyorsunuz sizin yerinize tüm bu işlemleri vekil olarak hizmet veren bu firmaların verdiği söylenebilir.

Marka tescil belgesi alabilmek için öncelikle bir ön araştırma yaparak daha önce böyle bir girişimin varlığının söz konusu olup olmadığı TPE’nin veritabanı üzerinden araştırılmalıdır. Eğer böyle bir durum yoksa “Marka Tescil Başvuru Formu” doldurulmalıdır. Ancak online işlemler üzerinden de artık başvurular yapılabildiği için bu başvuruyu online olarak da yapabilirsiniz. Online başvurular fiziksel başvurulara göre daha hızlı bir şekilde yapılabildiği gibi fiyatlandırma olarakta daha uygun etiketlendirmeler üzerinden işleme konulmaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgileri diğer yazılarımızda bulabilirsiniz. Bu arada hatırlatmakta fayda var, online olarak başvuru yapabilmek için elektronik imza sahibi olmanız gerekmektedir.

Başvuru formunu doldurduktan sonra yapılan başvurular TPE tarafından tarih, saat ve dakika itibariyle işleme konulmaktadır. Olası eksikliklerin giderilmesi için ayrıca marka tescil başvurusunda bulunan kişilere iki aylık ek süre de verilmektedir. Korumanın tam olarak başlayabilmesi için bu eksikliklerin bu süre içerisinde giderilmesi gerekmektedir.

Marka tescil başvuruları toplamda 9 ila 12 ay süren süreçlerdir. Bu sürecin 3 aylık bir kısmını TPE’nin marka bülteninde yayınlama süreci oluşturmaktadır. Marka tescil belgesinin alınabilmesi için  bu bültenin yayında kaldığı süre boyunca 3. şahısların yapılan başvuruya şikayette bulunmamaları gerekir.

Referanslarımızdan Bazıları…

 
arge robotik marka tescil
hasan zahir marka tescil
Mutedoor marka tescili
toros akü marka tescil
atolye15 marka tescil
monofe marka tescil
mary klein marka tescil
veraplus marka tescil
toymak marka tescili
Nado yapı marka tescili
leddeposu marka tescil
orbido marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
avisena marka tescil
my kelime marka tescil
escape point marka tescil
visiomed marka tescil
gugu marka tescil
analora iç giyim marka tescili
lidolife marka tescil
inndir marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
hesapno marka tescil
gimoka marka tescili
verifi marka tescil
loopar marka tescil
mea villa marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr