marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil Konusunda Sınıflandırma Nedir?

Marka Tescil Belgesi sahibine bir takım hak ve korumalar sağlayan bir belgedir. Bu hak ve korumaların başında aynı sınıfta benzer nitelikteki başka bir firmanın Marka Tescil yapabilmesini engelleme hakkı mevcuttur. Bunun anlamı söz konusu sınıfta önce Marka Tescil Belgesi alanın bir tekel hakkına sahip olacağı ve o markayı hukuki anlamda sahipleneceği için bir başkasının o markayı elde etmesine hukuken izin verilmediğidir.

Sınıftan kast edilen Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan mal ve hizmet sınıflandırmasındaki 45 adet sınıftır. Bu sınıflandırma 2015 tebliği ile yenilenmiş daha çok çeşitlenip detaylandırılmıştır. İşte Marka Tescil yapılacağı zaman öncelikle markanın ait olduğu ürün veya hizmetin bu sınıflardan hangisine girdiğinin tespiti gerekmektedir. Bu tespit sanıldığı kadar kolay değildir çünkü sınıflar birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmamıştır. Bir ürün aynı anda birden çok sınıfın kapsamına girebilir niteliktedir. Dolayısıyla bu sınıf tespiti aşamasında bir uzmandan yardım almak veya bu alanda hizmet veren yardımcı kuruluşlardan yararlanmak ekstra zaman kaybını veya masrafı engelleyecektir.

Sınıflandırmanın daha iyi anlaşılabilmesi adına birkaç örnek verebiliriz. Örneğin 1. Sınıfta sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar bulunmaktadır. Ancak bunun yanında işlenmemiş suni reçineler, gübreler gibi sair ürünler de bu kapsama dahil edilmiştir. Ya da örneğin bilim ve sanatta kullanılan ürünler ayrı sınıfta yer alırken cerrahi ürünler ayrı bir sınıf, tıbbi araç gereçler ayrı sınıfta yer almaktadır. Bu yönden bakıldığında da Marka Tescili yaptırmak isteyen bir firmanın bu süreçte yardım alması çok faydalı olacaktır.

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

marka tescili en uygun fiyat ve ücret

Bütün bu sınıflandırma konusunun önemi bir yana, Marka Tescil Belgesi yalnızca ait olduğu sınıf kapsamında koruma sağlamaz. Bunun nedeni sınıfların gözle görülür bir şekilde iç içe olmasıdır. Sağlanan haklar ve korumaların sınırı sınıfın kapsamı olsa idi Marka Tescili Belgesi sahibi için öngörülmek istenen fayda amacına ulaşamamış olurdur. Bu sebeple hak ve korumaların kapsamı benzer nitelikteki ürünler ile sınırlandırılmıştır bu sayede kapsama alanı daha geniş tutulmuştur. Böylece başka bir sınıfta olmasına rağmen benzer nitelik taşıyan bir ürünün de o markada Marka Tescili yapılması engellenmiştir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr