marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil

Bundan önceki makale ve yazılarımızda, bazen bilgilendirme amaçlı olarak bazen de teknik detay vererek marka tescil ve marka tescili kavramlarına ışık tutmaya çalıştık.

Marka Tescil Nedir?

Marka tescil için tarihi serüveni, Osmanlı zamanında ortaya konan ve ilk hazırlanma tarihi 20.09.1871 yılı olan kanunlaştırılan ve “Fabrika Mamulatiyle Eşyai Ticariyeye Mahsus Alamet-i Farikalara Dair Nizamname” olarak bilinen kanunname ile başlamıştır. Günümüzdeki marka tescil veya ticari marka kelimeleri, alamet-i farika ile eş anlamlı tutulabilir. Uluslararası literatürde ise, Trademark veya Registered Trademark olarak bilinir.

Arapça’dan Osmanlıca’ya geçen bir kavram olan Alamet-i farika; iz, belirti anlamına gelmektedir. Marka tescil, gelişen medeniyet ve ticari hayat neticesinde yeniden tanımlanma ithiyacı duyan yaşayan bir kavramdır. Fark oluşturmak ve ticari malları birbirinden ayırt etmek  için, logo, yazı, renk, müzik gibi toplumun ahlaki kurallarına aykırı olmayan farkındalıklar bütünü olarak düşünülebilir.

Neden Marka Tescil Gereklidir?

Marka tescil ile, ticari mal yada hizmet, ait olduğu kişi yada kuruma bilinirlik seviyesi kazandıracaktır. Markanın gelişme evresi içerisinde belli bir zaman sonra ise bu durum, son kullanıcının, ürün yada hizmetin üzerinde marka ismi bulunmasa bile, marka tescili yapılan işaret sayesinde o ürünün ne olduğunu anlaması ile sonuçlanacaktır.

Yaşanan ekonomik gelişmeler, yükselen rekabetçi ticaret alanları ve oluşan fırsat pencereleri çerçevesinde değerlendirildiğinde marka tescil, firmaların ürettikleri ürün ve sundukları hizmetleri sorunsuz bir şekilde son kullanıcıya sunmaları ve pazarlamaları için kaçınılmaz ve vazgeçilmez olmaya başlamıştır.

Sürekli değişken piyasa koşulları, engellenemeyen iç ve dış pazar daralmaları, firmaları global anlamda yeni pazarlar bulmaya yöneltmektedir. Pazar payı edinme ve son kullanıcı gözünde yer edinebilmenin en önemli yolu olan markalaşmanın, marka tescili ile başladığının farkına varan firmalar, her ürettiği ürün, fikir ve hizmeti daha piyasaya çıkmadan, başkaları tarafından kötüye kullanımını engellemek için, uluslararası korumaya sahip marka tescil belgesi alma yoluna gitmektedirler.

Marka Tescil Nasıl Alınır?

Türk Patent Enstitüsü öncülüğünde hazırlanan markaların tescili ve sınıflandırılması amacı ile yürütülen bir dizi çalışmalar sonucunda, markalar kanunu yasalaşmış ve fikir, buluş ve marka gibi değerleri hukuki koruma altına alacak şekilde etkin bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Marka tescil, gerekli evraklar, marka benzerlik araştırması gibi işlemlerin ardından, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurularak alınmakta olup, markatescilim.com.tr bu süreçlerde sizlere destek olmaktadır. Online marka tescil altyapımız sayesinde, en hızlı ve piyasadaki en ucuz marka tescil fırsatı sunuyoruz.

Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescilinde özel fiyat

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
Nado yapı marka tescili
toymak marka tescili
loopar marka tescil
inndir marka tescil
arge robotik marka tescil
toros akü marka tescil
analora iç giyim marka tescili
merakli minik anaokulu marka tescil
hesapno marka tescil
escape point marka tescil
beyaz tekstil marka tescil
atolye15 marka tescil
monofe marka tescil
my kelime marka tescil
avisena marka tescil
gimoka marka tescili
hasan zahir marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
mea villa marka tescil
veraplus marka tescil
gugu marka tescil
Mutedoor marka tescili
mary klein marka tescil
orbido marka tescil
visiomed marka tescil
lidolife marka tescil
verifi marka tescil
leddeposu marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr