marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

İnşaat Hizmetleri Marka Tescili

Marka tescil başvurularının konusu olan mal ve hizmetlerin sınıflandırılmasının sebebi nedir?

Marka tescil belgesi almak isteyen firmalar, öncelikle markalarının kapsadığı ürünlerin hangi sınıfa dahil olduğunu tespit etmelidirler. Bunun sebebi şu şekilde açıklanabilir; tescil belgeleri firmalara markaları üzerinde bir tekel hakkı sağlamaktadır. Diğer bir değişle firmalar markalarına yapılan tecavüzleri, taklit ürünleri engelleme ve o marka ile söz konusu ürünleri piyasaya sürüp kazanç elde etme konusundaki tek hakka sahiptirler. Ancak; araba sektöründe marka tescil alan bir markanın, gıda sektöründe kullanılmasının engellenmesi, tescil belgesi sahibi bakımından fayda içeren bir durum değildir. Dolayısıyla söz konusu tekel hakkını firmaların mal ve hizmet sunmakta olduğu alanlarda tanımak, hukuka ve mantığa en uygun olanıdır ve bu durum mal ve hizmetlerin sınıflandırılmasını gerekli kılmıştır.

Mal ve hizmet sınıflandırılmasında İnşaat Hizmetleri Marka Tescili için bir sınıf bulunmakta mıdır?

TPE’nin Mal ve Hizmet sınıflandırılmasına ilişkin 2015 tebliğinde 45 adet sınıf bulunmaktadır. 37. Sınıf ise İnşaat Hizmetleri marka tescili konularını kapsamaktadır. İnşaat hizmetlerinin yanında  inşaat hizmetlerinin kiralanması, temizlik hizmetlerinin kiralanması ve saat, asansör, mobilya, giysi gibi neredeyse her türlü araç gerecin tamiri de inşaat hizmetleri kapsamında ele alınmıştır.

İnşaat Hizmetleri Marka Tescili nasıl bir fayda sağlamaktadır?

Mal ve Hizmetlere ilişkin yapılan sınıflar kesin çizgilerle ayrılmamakla birlikte, İnşaat Hizmetleri konusunda marka tescil belgesi almak isteyen kimseler 37. Sınıfa başvurmak durumundalar. Marka Tescil konusunda belirli bir sınıf belirlendikten sonra Marka Tescili bu sınıfa özgü olmak üzere yapılır ve Marka Tescil Belgesi sahibine bu sınıfa dair ürünlerle ilgili kendi markası üzerinde etkin bir koruma sağlar. Bu koruma markaya tecavüzleri önlediği gibi aynı sınıfta benzer niteliklerdeki başka bir ürünün marka tescili almasını da önler. Ayrıca sahibine markanın finansal sonuçlarından yani sadece ismin parasal değerinden de faydalanmasını sağlar.

İnşaat Hizmetlerinde Marka Tescili koruması hangi andan itibaren başlar?

Marka Tescil konusunda marka sahiplerinin yararlanabileceği tüm korumalar Marka Tescil Belgesi alındıktan sonra ve marka tescili başvurusu yapıldığı andan itibaren başlamaktadır.

marka tescilinde en ucuz fiyat

marka tescilinde en ucuz fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr