marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Kitap ve Edebi Eserlerde Marka Tescil

kitap edebi eser marka tescili

kitap edebi eser marka tescili

Marka Tescil Neden Gereklidir?

Tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış bir markanın varlığı, kendinden sonra yapılacak aynı sınıftaki veya çok benzer nitelikteki marka tescil başvurularının engellenmesini ve tescil almasını önler. Yani kısaca marka üzerinde tekel hakkı sağlar. Böylece taklit edilmesi durumunda sahibine etkin bir hukuki koruma sağlar.

Kitap ve Edebi Eserlerde Marka Tescil Gerekli Midir?

Kitap ve edebi eserlerde marka tescil, eser sahibinin hakları başlığı altında yer almaktadır. Eser; onu oluşturan kişinin özelliklerini taşıyan bilim, edebiyat ve her çeşit fikir ve sanat ürünüdür. Eser sahibinin hakları, kitap ve edebi eserde marka tescili yapılmamış olsa dahi korunur. Bu koruma eserin meydana geldiği anda başlamaktadır.

Kitap ve Edebi Eserde Marka Tescili Yapılabilir Mi?

Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik’in 7. Maddesi uyarınca eser sahipleri zorunlu olmasa da Türkiye’de Kültür Bakanlığı bünyesinde sadece beyana dayalı bir işlem yaparak, kitap tescil ve edebi eser tescil edilebilmektedir. Bu şekilde eserin doğal koruması ile birlikte zaman yönünden de korunabilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca bu şekilde eserin tam olarak meydana geldiği tarih hukuki olarak da saptanmış bulunur ve kitap ve edebi eserin meydana geldiği zaman ile ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıkların da önü kesilmiş olur.

Kitap ve Edebi Eserde Marka Tescili Korumasının Kapsamı Nedir?

Öncelikle sahibine, söz konusu eser üzerinde tekel hakkı sağladığı için müdahale durumunda yani başkaları tarafından kullanılması halinde bunu engelleme hakkı kanun tarafından tanınmıştır. Ayrıca tescil edilmiş bir marka, lisans, devir rehin hakkı tesisi vb. gibi hukuki işlemlere de konu olabilir.

Eserin Taklit Edildiği Düşünülüyorsa Hangi Yol İzlenmeli?

Böyle bir durumda en kolay yol cumhuriyet başsavcısına başvuruda bulunmaktır. Bunun için öncelikle taklit eser örneğinin bulunması gerekmektedir. Buna kitap ve edebi eserde marka tescili yapılmış ise tescil belgesi de eklenerek savcıya başvuru yapılabilir. Eğer kitap ve edebi eserde tescil yapılmamışsa eser sahipliğine ve meydana getiriliş tarihinin saptanmasına ilişkin kanıtlar yeterli olacaktır. Bu şekilde hak arandığında hızlıca sonuca ulaşmak mümkündür. Bunun yanında haksız rekabet hükümlerine dayanarak dava açmak da bir hak arama yöntemidir ancak davanın sonuçlanması uzun süreler alabilir.

Edebi eserler ve kitap tescili konusunda da danışmanlık ve başvuru hizmeti veren markatescilim.com.tr olarak sizleri de fikri haklarınızı korumanızı öneriyoruz

Marka tescilinde en ucuz hizmet bedeli

marka tescilinde özel fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr